yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKiedy można spodziewać się rozwiązania w kwestii cen nawozów?

Kiedy można spodziewać się rozwiązania w kwestii cen nawozów?

Mateusz Morawiecki zlecił kilka dni temu Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykowi Kowalczykowi oraz Ministrowi Aktywów Państwowych Jackowi Sasinowi wypracowanie odpowiednich rozwiązań. Rozwiązań, które miałyby pomóc w stabilizacji cen nawozów. Ministrowie przedstawili pewne propozycje, jednak ostatecznych decyzji nie podjęto…

W ostatnim czasie wielu producentów nawozów, tłumacząc się rekordowo wysokimi cenami gazu, wstrzymało lub znacząco ograniczyło produkcję surowca. Takowe działania momentalnie wzbudziły niepokój w branży spożywczej a także wśród rolników. Niedługo później Anwil wycofał się z decyzji i ponownie wznowił produkcję. Spora część społeczeństwa uważa, że było to przyczyną niepotrzebnej paniki i sztucznym stworzeniem problemu. Sytuacja jednak nie poprawiła się i wciąż pozostaje daleka od akceptowalnych norm…

W trakcie trwania konferencji prasowej, w której uczestniczył Mateusz Morawiecki, poruszono właśnie tą kwestię. Premier zaznaczył, że kilka dni temu zlecił ministrowi Henrykowi Kowalczykowi oraz Jackowi Sasinowi wypracowanie odpowiednich rozwiązań. Poinformował również, że w dniu 30.08. zaprezentowano pewne propozycje na Radzie Ministrów. Ostatecznych decyzji, w którym kierunku pójdą owe rozwiązania na ten moment nie przedstawiono. Niemniej, Mateusz Morawiecki informuje, że w najbliższych dniach będzie to najprawdopodobniej możliwe.

Premier wskazuje, że rekordowo wysokie ceny gazu powodują, że tona nawozu kosztowałaby aktualnie 6 lub nawet 7 tys. zł. Nie jest tajemnicą, że wspomniane kwoty są dla rolników tylko i wyłącznie abstrakcją. Matusz Morawiecki zaznacza jednak, że jego zobowiązanie w ich stronę jest wiarygodne, co uzasadnia wprowadzonym programem dopłat do nawozów. „Jeżeli trzeba będzie to na kolejny sezon […] też będziemy kształtowali odpowiednie programy, aby zareagować na taką sytuacją, jaka może wtedy być” – dodaje.

– „Nie chcemy proponować rozwiązań, z których skorzysta przedsiębiorca zagraniczny. […] Dziś sytuacja jest tak trudna, że każdą złotówkę chcemy wydawać na rzecz polskich pracowników, polskich rodzin a w tym przypadku, polskich przedsiębiorców” – komentuje Morawiecki. Zaznacza również, że skonstruowanie mechanizmu jest zadaniem dość skomplikowanym i dlatego dał ministrom „chwilę, by się jeszcze nad tym zastanowili”.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl