yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościKiedy spodziewać się zmian umożliwiających rozwój na rynku biometanu?

Kiedy spodziewać się zmian umożliwiających rozwój na rynku biometanu?

W ostatnim czasie, wraz z wizytą Henryka Kowalczyka w biogazowni znajdującej się w Grochowie Szlacheckim, pojawiła się nadzieja na rozszerzenie występowania tego typu obiektów w Polsce. Na ten moment wiąże się to niestety z wieloma barierami. Jednak czy tak pozostanie?

Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich, sekretarza stanu Janusza Kowalskiego odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu eksperckiego ds. biometanu. Jego celem jest przygotowanie kompleksowych propozycji regulacji prawnych usuwających bariery dla rozwoju tego obszaru.

– Moim celem jako pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich jest przygotowanie we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych nowoczesnych regulacji ustawowych usuwających bariery dotyczące rozwoju projektów biometanowych tak, aby takie firmy, jak multienergetyczny koncern PKN Orlen, mogły inwestować w te technologie – podkreślił sekretarz stanu Janusz Kowalski.

W toku prowadzonej w czasie obrad dyskusji prof. Michał Domagała wskazywał, jak ważne dla przygotowania dobrych rozwiązań legislacyjnych jest precyzyjne zdefiniowanie przez zespół obszarów problemowych w zakresie możliwości wykorzystania biometanu w Polsce.

Eksperci wstępnie zdefiniowali główne problemy wymagające analizy, wśród których wymieniono m.in. kwestie regulacyjne i definicyjne, na co zwracał uwagę dr Michał Będkowski-Kozioł, czy obszar procedur administracyjnych związanych z inwestycjami biometanowym, co z kolei akcentował mec. Jan Sakławski.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Efekty pracy zespołu ekspertów, w postaci rekomendacji konkretnych zmian legislacyjnych, będą gotowe w pierwszym kwartale 2023 roku.

Niewątpliwie jest to dość pozytywną wiadomością dla rolników. Szczególnie w czasach, w których dostęp do energii i gazu jest ograniczony na wzgląd rekordowo wysokich cen. Co więcej… Spoglądając na kierunek, w którym dąży UE, odnawialne źródła energii wydają się jeszcze bardziej znaczące.

Czas pokaże czy podjęte działania umożliwią zwiększenie udziału biogazowni na polskim rynku. Potencjał tego typu obiektów jest bardzo wysoki…

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl