yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKolejne już komplikacje na drodze do uzyskania wsparcia nawozowego

Kolejne już komplikacje na drodze do uzyskania wsparcia nawozowego

Szeroko omawiane dopłaty do nawozów wzbudzają wiele emocji. Wypłaty już się rozpoczęły, jednak część producentów spotkała się z kolejnym problemem, przez który najprawdopodobniej nie będzie mogła uzyskać wsparcia. Mowa o wymaganych dokumentach, które miały świadczyć o zakupionym surowcu. Jak kształtuje się sytuacja?

Zacznijmy od początku. Termin składania wniosków o dopłaty do nawozów został wydłużony i obowiązywał do 31 maja. Zaledwie kilka dni po upływie wspomnianego okresu wśród producentów pojawiły się głosy o pewnym problemie. Okazało się bowiem, że część rolników nie otrzyma dopłat. Czym było to spowodowane? Niektórzy producenci zdecydowali się wysłać wniosek o wsparcie za pomocą poczty. Przesyłki doszły jednak kilka dni po zakończeniu naboru wniosków, a Ministerstwo Rolnictwa jasno stwierdziło, że jednym z warunków otrzymania pomocy było dostarczenie odpowiednich dokumentów do 31 maja.

Sytuacja, jak się okazuje, na tym się nie kończy, gdyż wraz z rozpoczęciem wypłat wsparcia pojawił się kolejny problem. ARiMR stwierdziła bowiem nieprawidłowości przy składaniu dokumentów do wniosku o udzielenie pomocy finansowej na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych. Jak informuje KRIR, w chwili zakupu nawozów nie było przepisów odnośnie wymagań co do dowodu ich zakupów, a wielu rolników otrzymało paragon nieimienny, przy czym firmy sprzedające nawozy wystawiły zaświadczenia dla rolników o dokonanym zakupie, zawierające nazwę nawozu, kwotę oraz nr paragonu. W wielu przypadkach paragon wraz z zaświadczeniem nie jest uznawany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zdaniem KRIR należałoby uznać to jako imienny dokument księgowy o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujący zakup nawozów, o którym mowa w instrukcji wypełniania wniosku.

W związku z powyższym KRIR ponownie zwróciła się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilną interpretację w przedstawionej sprawie dla ARiMR, aby nie wykluczać z pomocy rolników, którzy spełniają kryteria. W obecnych warunkach niewątpliwie bardzo istotne jest, aby wszyscy producenci mogli otrzymać wsparcie. Skuteczność pomocy niejednokrotnie jest podważana, niemniej, niesprawiedliwym wydaje się fakt, że część producentów nie otrzyma pomocy na wzgląd opóźnień w dostarczeniu przesyłki pocztowej z wnioskiem czy posiadaniu paragonu zamiast faktury. Koszty produkcji przewyższają możliwości wielu rolników, więc nie powinno zostawiać się ich na lodzie. Pytanie, czy Minister Rolnictwa podejdzie do sprawy w ten sam sposób…

Źródło: KRIR

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl