AktualnościKolejne ograniczenia produkcji nawozów w Europie. Tym razem Litwa…

Kolejne ograniczenia produkcji nawozów w Europie. Tym razem Litwa…

W związku z niekontrolowanym wzrostem cen gazu ziemnego firma Achema, największy producent nawozów azotowych i innych produktów chemicznych w krajach bałtyckich, poinformowała 24 sierpnia o planowanym wstrzymaniu pracy zakładu. Litewski producent nawozów, wraz z nadejściem września, zawiesił działalność fabryki…

W związku z dalszym drastycznym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie, a co za tym idzie niekontrolowanym wzrostem kosztów nawozów, firma Achema od 1 września tymczasowo zawiesza działalność fabryki. Na ten moment kontynuowana pozostanie produkcja żywic i gazów technicznych – czytamy w komunikacie wydanym przez zakład.

Programy ochrony roślin - przedsprzedaż 2024 - baner

“W obecnej sytuacji na rynku większość zachodnich producentów nawozów jest zmuszona do zatrzymania swoich fabryk, firma Achema nie jest wyjątkiem. Rekordowe ceny gazu ziemnego bezpośrednio determinują koszty produkcji, a ceny produkowanych przez nas nawozów stają się niekonkurencyjne w porównaniu z produkcją amerykańskich i rosyjskich producentów” – mówi Ramūnas Miliauskas, prezes Achema.

Litewski zakład nawozowy wskazuje, że głównym surowcem do produkcji nawozów azotowych jest gaz ziemny, którego ceny w Europie osiągnęły nowy rekord i wciąż rosną. Udział błękitnego paliwa w kosztach nawozów to około 70%.

W momencie zatrzymania produkcji część pracowników, podobnie jak w innych zakładach nawozowych, pracować będzie nad konserwacją i ochroną sprzętu. Reszta pozostanie natomiast w domach z częściowo wypłacanym wynagrodzeniem. Niewykluczone są również zwolnienia.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: achema.lt


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl