Konferencja cebulowa w Tylicach

W Gospodarstwie Grupy Producentów Owoców i Warzyw Czajkowscy w Tylicach k. Torunia, 3 stycznia 2019 firma Syngenta zorganizowała Konferencję Cebulową. Współorganizatorami byli: Timac Agro, APH Group, Bank Spółdzielczy w Toruniu oraz Czajkowski ST.

Konferencja cebulowa odbywa się w profesjonalnym obiekcie przechowalniczym, w którym można było zobaczyć komory z kanałami do przechowywania cebuli na pryzmach. Tomasz Czajkowski, gospodarz spotkania, opowiedział jak na przestrzeni wielu lat rozwijali produkcję warzyw oraz o aktualnej technologii uprawy cebuli w tym gospodarstwie. Bazują oni na odmianach z oferty firmy Syngenta. Zależy im na odmianach, tworzących duże wyrównane cebule wysokiej jakości, z przeznaczeniem do sprzedaży na rynku warzyw świeżych. Zwracają uwagę na prawidłowe zmianowanie, właściwe nawożenie oraz skuteczną ochronę roślin. Gdy cebula osiągnie dojrzałość zbiorczą w jednym przejeździe ścinają szczypior i wykopują cebulę, a następnie zbierają za pomocą samojezdnych kombajnów. Z pola cebula trafia do przechowalni, gdzie jest składowana na pryzmie do 4 m wysokości i przetrzymywana w pełni kontrolowanych warunkach, dzięki czemu zachowują wysoka jakość, o czym można było się przekonać zwiedzając obiekt w Tylicach.

Drugi z gospodarzy spotkania – Maciej Czajkowski, brat pana Tomasza opowiedział o zaletach uprawy pasowej, do której produkuje specjalne agregaty. Wyjaśniał on, że przetestował maszyny do tej uprawy oferowane na rynku i stwierdził, że nie do końca spełniają one wszystkie swoje zadania, dlatego postanowił skonstruować własny model. Rezultat przerósł jego oczekiwania. Sprzęt sprawdził się w ich wielohektarowym rodzinnym gospodarstwie i podjęli decyzję o produkcji maszyn. Obecnie produkują dwa agregaty na tydzień i mają sporo chętnych na ich zakup.

O ofercie innych nowoczesnych maszyn do: uprawy (Baselier), zbioru (Dewulf), magazynowania (Miedema), pakowania (Pro-Vega oraz Manter), a także przechowywania (Omnivent) i deszczowania (T-L Irrigation System) mówił Krzysztof Kostusiak reprezentujący firmę APH Group.

Marek Zieliński z firmy Syngenta krótko przedstawił ofertę odmian cebuli. Przede wszystkim polecał odmianę Medaillon F1, którą można było zobaczyć w przechowalni, a także Progression F1, która sprawdza się w uprawie na każdej glebie oraz Vision F1 – odmianę z mocnym systemem korzeniowym. Zachęcał również do uprawy dwóch odmian w typie hiszpańskim – Bratko i Banko.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Magdalena Banasiak reprezentująca firmę Timac Agro przedstawiła ofertę nowoczesnych nawozów. Informowała, jakie produkty i, kiedy warto zastosować w uprawie cebuli, aby uzyskać najlepsze plony.

Daniel Babij z Grupy Mularski informował o ofercie rozsad warzyw. Sporo uwagi poświęcił ofercie cebuli z rozsady. Informował, że jest ona przygotowywana w tacach zawierających 240 komórek i produkuje się ją maksymalnie 40 dni. Nie przycinają szczypioru. Podstawowe zalety tej technologii w porównaniu z dymką to: wysoka jakość i zdrowotność roślin. Sadząc cebule z rozsady już w połowie lipca można uzyskać cebulę w szeleszczącej, zaschniętej łusce.

Spotkanie podsumował Władysław Tokaczyk z firmy Syngenta przekazując informacje z europejskiego rynku cebuli. Mówił m.in., że w prawie wszystkich krajach Europy zbiory cebuli w 2018 r. były niższe od przeciętnych i ten spadek szacowany jest na 41% w Norwegii do 9% w Austrii. Tymczasem w Polsce plony tego gatunku były niższe o ok. 20%. Wyjątek stanowi Hiszpania, w której produkcja cebuli w minionym roku była prawie o 10% wyższa. Analizując światowy rynek cebuli prelegent zaznaczył, że wiodącymi producentami cebuli są Chiny, Indie oraz USA, skąd pochodzi ponad 50% światowej produkcji cebuli.

Tokarczyk przypomniał ofertę środków z firmy Syngenta polecanych do ochrony cebuli. Polecał m.in. fungicyd Scorpion, który ma rejestracje w uprawie ok. 20 warzyw. Jego główne zalety to szybkie wchłanianie oraz działanie układowe i interwencyjne. Prelegent przypomniał o środku Amistar Opti, który od lat jest na rynku, a także o znanym produkcie – Ridomil Gold, skutecznym przede wszystkim przeciwko mączniakowi rzekomemu. Z kolei na choroby przechowalni w cebuli wykładowca zachęcał do stosowania preparatu Switch.

Na spotkaniu w Tylicach Monika Lewandowska oraz Beata Szymczak reprezentujące Bank Spółdzielczy w Toruniu przedstawiły ofertę różnych produktów skierowanych dla rolników.

W spotkaniu uczestniczył również Krzysztof Kucharski z Grupy Producentów Rozsad Krasoń, u którego można się było dowiedzieć szczegółów na temat zamawiania rozsad warzyw.

Więcej informacji z konferencji cebulowej przeczytacie Państwo na łamach naszego czasopisma “Warzywa“.

Tekst i fot. A. Andrzejewska

Warzywa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności