AktualnościNiedzielne konsultacje pomidorowe

Niedzielne konsultacje pomidorowe

W ostatnią niedzielę sierpnia (28.08.) w gospodarstwie Marcina Gajdy w miejscowości Złota (powiat sochaczewski) odbyły się konsultacje pomidorowe. Partnerami wydarzenia były firmy: Adob, Hazera oraz Agroskład.

W gospodarstwie pana Gajdy pomidory gruntowe uprawiane są na powierzchni 15 ha. Rośliny były sadzone 10 maja br. w ilości ok. 24 tys. roślin/ha. Rozsadę dostarczyła Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Pomidory w tym gospodarstwie są uprawiane z przeznaczeniem na koncentrat.  

Przed planowanym terminem sadzenia na polu zastosowano nawożenie startowe: sól  potasową w ilości 350 kg/ha, Polifoska NPK (200 kg/ha), EUROFERTIL 33 N PRO 33 (150 kg/ha). Nawadnianie roślin odbywało się wyłącznie w fazie kwitnienia roślin.

Podczas konsultacji w Złotej o nawożeniu pomidorów uprawianych w gruncie mówił Włodzimierz Prus z firmy Adob. Skupił się na żywieniu nalistnym. Ma ono charakter uzupełniający wobec nawożenia posypowego.

O odmianach pomidorów dedykowanych do zbioru mechanicznego informowała Małgorzata Zadura z firmy Hazera.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Enotrio F1

Enotrio F1- odmiana pomidora gruntowego to najnowsza odmiana planowana do wprowadzenia do oferty na ten sezon. Będzie w gospodarstwie pana Marcina zbierana najwcześniej. Ma te same odporności na choroby co odmiany Olivenza i Petrarossa, ale rośliny mają silny system korzeniowy i wykazują najmniejsze objawy zarazy ziemniaka w tym roku. Plonowanie tej odmiany może być na poziomie nawet 100 ton/ha…  Jak mówiła M. Zadura, owoce mają twardą, odporną na uszkodzenia skórkę i bardzo grubą ściankę, co sprawia, że są idealne do przetwarzania. Ponadto wybarwienie jest bardzo dobre zarówno miąższu jak i skórki.

Jak informuje producent w połowie września planowany jest zbiór mechaniczny pomidora kombajnem Sandei.

Dorota Łabanowska-Bury
Dorota Łabanowska-Bury
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie w specjalizacji Ochrona Roślin. Bezpośrednio po studiach rozpoczęła pracę w brytyjskich konsorcjum biorącym udział w projekcie UE, a skupiającym się na poszukiwaniu ekologicznych metod ochrony warzyw przed szkodnikami z wykorzystaniem owadów pożytecznych. Był to również wkład w pracę doktorską, którą obroniła w 2008 r. Przez blisko 3 lata pracowała na stanowisku asystenta, później adiunkta w Zakładzie Ochrony Roślin Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. Podczas studiów odbyła szereg zagranicznych praktyk studenckich, brała udział w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach i seminariach naukowych. Od maja 2011 r. pracuje na stanowisku redaktora w „Haśle Ogrodniczym”, „Magazynie Praktycznego Sadownictwa SAD”, a od stycznia 2014 r. prowadzi także miesięcznik „Truskawka, Malina, Jagody”.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl