yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościKonsumenci kupują oczami. Aktualne ceny kapusty, brokułu oraz kalafiora

Konsumenci kupują oczami. Aktualne ceny kapusty, brokułu oraz kalafiora [16.09.2022]

Nie jest tajemnicą, że przy zakupie warzyw decydującym w obecnych czasach czynnikiem jest ich wygląd… Odbiorcy poświęcają w tej kwestii sporo uwagi. Znajduje to rzecz jasna odzwierciedlenie w stawkach oferowanych producentom. Doskonałym tego przykładem są tytułowe warzywa… Poniżej przedstawiamy aktualne ceny oraz sytuację na rynku kapusty, brokułu oraz kalafiora.

Raz jeszcze wracając do warunków pogodowych… Uprawa warzyw kapustnych w dużym stopniu jest od nich uzależniona. Nadmierne upały, wysokie temperatury czy susza to jedne z najmniej pożądanych zjawisk. Los bywa jednak przewrotny i właśnie z tym mieliśmy do czynienia jeszcze do niedawna. Niekorzystne warunki znacząco utrudniły wzrost uprawianych warzyw i wpłynęły na ich widocznie niższą jakość. Z tego względu wielu producentów musi niestety liczyć się z niższymi cenami, gdyż odbiorcy kierują się zwykle wyglądem. Zakupiony towar kierują bowiem w stronę lokalnych konsumentów, którzy zdążyli się przyzwyczaić do idealnych produktów…

Wspomniane warunki pogodowe najwięcej szkód wyrządziły w uprawach kalafiora. Główki są w wielu przypadkach dość małego kalibru a sama róża często posiada przebarwienia i niestety jest dość rozbita. Wysokie temperatury występowały bowiem w znaczącej dla kalafiora fazie wzrostu. Jedynym pocieszeniem jest zmiana pogody, która nastąpiła na początku września. Producenci informują, że wpłynęło to na lepsze zawiązywanie róż. Tak czy inaczej, aktualnie na rynku w Broniszach rolnicy oferują plon z poprzedniego rzutu, który nie zawsze jest idealny. Stawki, na które mogą liczyć producenci, oscylują natomiast w przedziale 4,00-6,50 zł za sztukę. Cena zależna jest oczywiście od jakości i kalibru. Odbiorcy są w stanie zapłacić więcej, gdy produkt zachowuje najwyższą jakość.

Nieco odmienna sytuacja tyczy się brokułów, gdyż warzywo nie poniosło aż tak dużych strat wywołanych warunkami pogodowymi. W tym przypadku producenci mogą oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 4,50-5,50 zł za sztukę. Warto jednak pamiętać, że stawki u rolników w dużej mierze zależą od podaży w danym momencie. Zdarza się, że jest ona niższa i wtedy ceny stają się nieco bardziej korzystne. Oczywiście wyższych stawek można także oczekiwać oferując produkt „wyróżniający się z tłumu”. Mowa o dorodnych brokułach posiadających zwartą różę. Tak jak wspominaliśmy, konsumenci kupują oczami… Warzywo przyciągające uwagę sprawi, że cena stanie się dla naszego odbiorcy najmniej istotna. W przypadku firm, czyli producentów posiadających duże ilości brokułów, sytuacja jest niezmienna. Posiadają oni w ofercie produkt sortowany o wyrównanym kalibrze. Stawki natomiast oscylują w podanym wcześniej przedziale.

Ciekawy trend możemy także zaobserwować w przypadku kapusty. Zacznijmy jednak od produktu workowanego. Wszystko zależne jest rzecz jasna od dnia, jednak biorąc pod uwagę dzień dzisiejszy, podaż na rynku jest dość wysoka. Stawki, których mogą oczekiwać producenci kształtują się w granicach 20,00-22,00 zł za 20 kilogramowy worek, co daje nam przedział 1,00-1,10 zł za kilogram. Na rynku bywają jednak momenty niższej podaży, w których cena oscyluje wokół 30,00 zł za worek, czyli 1,50 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Sprzedaż na główki rządzi się natomiast nieco innymi prawami. Każdy rolnik wycenia bowiem swoje warzywa w inny sposób. Możemy jednak przyjąć, że stawki zamykają się w przedziale 4,00-6,00 zł za sztukę. Wszystko zależne jest od kalibru. W tym przypadku warto powrócić do kwestii wyglądu warzywa. Brak przebarwień oraz pięknie prezentujący się zdrowy liść przyciąga uwagę odbiorców. Taki produkt jest przez nich bardziej pożądany aniżeli kapusta workowana. Cena przestaje odgrywać główną rolę w wyborze, co pozwala rolnikom uzyskać lepsze wynagrodzenie.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl