Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Policji ujawnili nielegalne składowanie środków ochrony roślin na terenie województwa podlaskiego. Jak wyglądał cały przebieg sytuacji?
W wyniku podjętych działań zabezpieczono ponad 115 kilogramów oraz litrów środków ochrony roślin niedopuszczonych do obrotu i stosowania na terenie Polski. Wśród zakwestionowanych preparatów znajdowały się środki z obcojęzycznymi etykietami, produkty z podrobionymi etykietami w języku polskim oraz substancje w opakowaniach bez załączonej etykiety. Znaczna część substancji czynnych w ujawnionych środkach została już wycofana ze stosowania na terenie Unii Europejskiej. WIORiN w Białymstoku z udziałem Policji prowadzi w sprawie dalsze czynności wyjaśniające.
Główny Inspektor przestrzega przed zakupem nielegalnych środków ochrony roślin oraz przypomina, że do ochrony upraw mogą być wykorzystywane wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środki ochrony roślin należy nabywać jedynie w punktach sprzedaży uprawnionych do prowadzenia w nich tego rodzaju regulowanej działalności, będących pod nadzorem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Preparaty do ochrony roślin znajdujące się w sprzedaży powinny być w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach. Etykieta znajdująca się na opakowaniu środków musi być sporządzona w języku polskim i powinna zawierać informacje określone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zezwoleniu na wprowadzanie środka ochrony roślin do obrotu lub pozwoleniu na handel równoległy.
Stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin, może powodować wiele problemów związanych z zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi oraz środowiska, takich jak toksyczne pozostałości pestycydów w żywności, narażenia użytkownika podczas stosowania tych środków, zniszczenie upraw lub też niewystarczającą skuteczność produktu prowadzącą do zmniejszenia ilości lub jakości plonu, co w efekcie może obniżyć dochody rolnika. Stosowanie w gospodarstwie podrobionych lub nielegalnych środków ochrony roślin obwarowane jest licznymi sankcjami administracyjnymi oraz karnymi – czytamy w komunikacie PIORiN.
Producenci na terenie Polski, jak widać w powyższym komunikacie, dość wnikliwie rozliczani są z wykorzystywanych środków ochrony roślin i nawozów. Naszym zdaniem, podobne kontrole powinny być sprawowane w krajach spoza UE, by importowane warzywa czy owoce spełniały te same normy środowiskowe. Konkurencja na rynku jest dość mocno uciążliwa dla krajowych producentów i sprawia, że ceny i zainteresowanie są dalekie od oczekiwań… Skoro nas obowiązują tak rygorystyczne przepisy, importowane produkty również powinny im podlegać, by każdy miał równe szanse. Jednak czy to możliwe?
Jak uważacie?
Źródło: piorin.gov.pl