Kontynuacja spotkań z rolnikami

Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami

– Minister rolnictwa jest tym bogaty, co usłyszy od rolników – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas kolejnej serii spotkań z rolnikami.

Wizyta w Wielkopolsce

Szef resortu rolnictwa spotykał się wczoraj z wielkopolskimi rolnikami w Kępnie, Rawiczu i Orpiszewie.

Główne tematy poruszane na spotkaniu dotyczyły przede wszystkim cen nawozów, wsparcia rodzin rolniczych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych oraz emerytur rolniczych.

Ponadto wicepremier przedstawił podejmowane w ciągu ostatniego roku działania.

Nawozy

– Obecnie Komisja Europejska przygotowuje projekt rozporządzenia, które umożliwi dotowanie zakładów nawozowych oraz ograniczy od góry ceny energii, głównie gazu – poinformował wicepremier.

– Po decyzji KE będziemy mogli oczekiwać tańszej produkcji nawozów – dodał szef resortu.

Aplikacja suszowa

Wicepremier Henryk Kowalczyk odniósł się również do problemów związanych z funkcjonowaniem aplikacji suszowej.

– Bardzo wielu rolników zgłosiło się w krótkim czasie w ramach aplikacji suszowej i system nie był w stanie wszystkich obsłużyć, stąd decyzja o wydłużeniu terminu składania wniosków do 23 listopada br. – poinformował szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Henryk Kowalczyk dodał, że jednocześnie przygotowywane są zmiany rozporządzenia, które uszczelniałoby system pomocy klęskowej dla rodzin rolników aktywnych.

– Chcemy, aby rolnicy pokazywali, że są rolnikami aktywnymi i przedstawili faktury sprzedaży produktów rolniczych, która odbywała się między 1 stycznia 2021 roku, a 30 września 2022 roku. Rolnik pokazując faktury ARiMR, wykazuje, że rzeczywiście poniósł straty prowadząc produkcję rolną – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wyjaśnił przy tym, że przygotowywana pomoc suszowa służy przede wszystkim wsparciu dochodów rolniczych, przeciwdziałaniu zagrożeniu wykluczenia ekonomicznego i bytności ekonomicznej gospodarstw, które poniosły straty z powodu suszy.

Emerytury rolnicze

– Trwają prace nad waloryzacją kwotową emerytur rolniczych – powiedział wicepremier.

Według szefa resortu rolnictwa od 1 marca 2023 roku emeryci pobierający świadczenie z KRUS będą już otrzymywać waloryzację kwotową, porównywalną do tej z ZUS.

OZE

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk odniósł się także do kwestii związanych z energią odnawialną zwracając uwagę, że idealnym u nas rozwiązaniem byłby miks energetyczny.

– Nie zawsze świeci słońce, czy wieje wiatr, a jakby było i jedno i drugie, a jeszcze do tego biogazownia, a jeszcze do tego, tam gdzie to możliwe, elektrownia wodna, to wtedy byłoby idealnie. Będę zachęcał do tworzenia spółdzielni energetycznych – powiedział szef resortu rolnictwa na spotkaniu w Orpiszewie.

Działania podejmowane w ciągu ostatniego roku

Wicepremier omówił konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę zwracając przy tym uwagę na drastyczny wzrost cen energii, a zwłaszcza surowców, głównie gazu. To z tego powodu obserwowany był skokowy wzrost cen nawozów i dlatego rząd podjął, jako jedyny w Europie, decyzje o dopłatach do nawozów.

– Nie możemy sobie pozwolić na spadek plonów – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Henryk Kowalczyk przypomniał również o wsparciu producentów trzody chlewnej, aby powstrzymać likwidację hodowli, z czym mieliśmy do czynienia w całej UE.

Ponadto szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na pozytywne oddziaływanie Krajowej Grupy Spożywczej w okresie próby wywołania paniki na rynku zbóż, czy na rynku cukru.

Rozmawiając z rolnikami zapewnił uczestników spotkania, że fundusze wynikające z Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 nie są w żaden sposób zagrożone.

– O te środki możemy być całkowicie spokojni – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zwracając się do rolników zwrócił uwagę na możliwość uzyskania środków wspierających gospodarstwa w ramach ekoschematów.

– To nie są skomplikowane rzeczy. Zależy nam  na tym, aby była komplementarność produkcji rolnej, czyli równowaga produkcji roślinnej i zwierzęcej – stwierdził wicepremier.

Źródło: MRiRW

Related Posts

  1. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności