yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKontynuacja spotkań z rolnikami

Kontynuacja spotkań z rolnikami

– Minister rolnictwa jest tym bogaty, co usłyszy od rolników – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas kolejnej serii spotkań z rolnikami.

Wizyta w Wielkopolsce

Szef resortu rolnictwa spotykał się wczoraj z wielkopolskimi rolnikami w Kępnie, Rawiczu i Orpiszewie.

Główne tematy poruszane na spotkaniu dotyczyły przede wszystkim cen nawozów, wsparcia rodzin rolniczych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych oraz emerytur rolniczych.

Ponadto wicepremier przedstawił podejmowane w ciągu ostatniego roku działania.

Nawozy

– Obecnie Komisja Europejska przygotowuje projekt rozporządzenia, które umożliwi dotowanie zakładów nawozowych oraz ograniczy od góry ceny energii, głównie gazu – poinformował wicepremier.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Po decyzji KE będziemy mogli oczekiwać tańszej produkcji nawozów – dodał szef resortu.

Aplikacja suszowa

Wicepremier Henryk Kowalczyk odniósł się również do problemów związanych z funkcjonowaniem aplikacji suszowej.

– Bardzo wielu rolników zgłosiło się w krótkim czasie w ramach aplikacji suszowej i system nie był w stanie wszystkich obsłużyć, stąd decyzja o wydłużeniu terminu składania wniosków do 23 listopada br. – poinformował szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Henryk Kowalczyk dodał, że jednocześnie przygotowywane są zmiany rozporządzenia, które uszczelniałoby system pomocy klęskowej dla rodzin rolników aktywnych.

– Chcemy, aby rolnicy pokazywali, że są rolnikami aktywnymi i przedstawili faktury sprzedaży produktów rolniczych, która odbywała się między 1 stycznia 2021 roku, a 30 września 2022 roku. Rolnik pokazując faktury ARiMR, wykazuje, że rzeczywiście poniósł straty prowadząc produkcję rolną – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wyjaśnił przy tym, że przygotowywana pomoc suszowa służy przede wszystkim wsparciu dochodów rolniczych, przeciwdziałaniu zagrożeniu wykluczenia ekonomicznego i bytności ekonomicznej gospodarstw, które poniosły straty z powodu suszy.

Emerytury rolnicze

– Trwają prace nad waloryzacją kwotową emerytur rolniczych – powiedział wicepremier.

Według szefa resortu rolnictwa od 1 marca 2023 roku emeryci pobierający świadczenie z KRUS będą już otrzymywać waloryzację kwotową, porównywalną do tej z ZUS.

OZE

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk odniósł się także do kwestii związanych z energią odnawialną zwracając uwagę, że idealnym u nas rozwiązaniem byłby miks energetyczny.

– Nie zawsze świeci słońce, czy wieje wiatr, a jakby było i jedno i drugie, a jeszcze do tego biogazownia, a jeszcze do tego, tam gdzie to możliwe, elektrownia wodna, to wtedy byłoby idealnie. Będę zachęcał do tworzenia spółdzielni energetycznych – powiedział szef resortu rolnictwa na spotkaniu w Orpiszewie.

Działania podejmowane w ciągu ostatniego roku

Wicepremier omówił konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę zwracając przy tym uwagę na drastyczny wzrost cen energii, a zwłaszcza surowców, głównie gazu. To z tego powodu obserwowany był skokowy wzrost cen nawozów i dlatego rząd podjął, jako jedyny w Europie, decyzje o dopłatach do nawozów.

– Nie możemy sobie pozwolić na spadek plonów – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Henryk Kowalczyk przypomniał również o wsparciu producentów trzody chlewnej, aby powstrzymać likwidację hodowli, z czym mieliśmy do czynienia w całej UE.

Ponadto szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na pozytywne oddziaływanie Krajowej Grupy Spożywczej w okresie próby wywołania paniki na rynku zbóż, czy na rynku cukru.

Rozmawiając z rolnikami zapewnił uczestników spotkania, że fundusze wynikające z Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 nie są w żaden sposób zagrożone.

– O te środki możemy być całkowicie spokojni – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zwracając się do rolników zwrócił uwagę na możliwość uzyskania środków wspierających gospodarstwa w ramach ekoschematów.

– To nie są skomplikowane rzeczy. Zależy nam  na tym, aby była komplementarność produkcji rolnej, czyli równowaga produkcji roślinnej i zwierzęcej – stwierdził wicepremier.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl