• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKraje Unii Europejskiej głównym celem hiszpańskich eksporterów

Kraje Unii Europejskiej głównym celem hiszpańskich eksporterów

Hiszpańskie warzywa i owoce niejednokrotnie pojawiają się na krajowym rynku. Stwarzają tym samym znaczącą konkurencję dla polskich producentów. W wielu pozostałych krajach Unii Europejskiej możemy zaobserwować podobne zjawisko. Wynika ono z faktu, iż to właśnie kraje Unii Europejskiej pozostają głównym celem hiszpańskich eksporterów warzyw i owoców…

7,2 miliona ton… Właśnie taką ilość świeżych warzyw i owoców Hiszpania wprowadziła na rynek UE. Warto zaznaczyć, że całkowity wolumen tamtejszego eksportu wynosi 8,8 miliona ton. Oznacza to, że Hiszpanie skierowali 82% wszystkich produktów do poszczególnych krajów UE. Tyczy się to okresu od 1 stycznia do 30 września 2022 roku. Wartość eksportu ogółem wynosiła natomiast 11 702 milionów euro. 80% wspomnianej kwoty, czyli 9 371 milionów euro, pochodziło z UE.

Spoglądając poza UE największym odbiorcą warzyw i owoców z Hiszpanii jest Wielka Brytania. Kraj ten zaimportował milion ton owych produktów o łącznej wartości 1 551 milionów euro. Idąc dalej, znaczącymi rynkami zbytu pozostaje Szwajcaria i Norwegia. W pierwszym przypadku na rynek dostarczono 124 287  ton o wartości 242 milionów euro, natomiast w drugim 77 028 ton, które kosztowały 109 milionów euro. Poza Europą hiszpańskie dostawy owoców i warzyw do września wyniosły 323 187 ton. Ich wartość to 392 miliony euro, czyli 4% całości.

Warto zaznaczyć, że wymiana handlowa nie do końca się równoważy. 52% (1,4 miliona ton) świeżych owoców i warzyw importowanych przez Hiszpanię do września tego roku pochodziło bowiem spoza UE. Tylko pozostałe 48% (1,3 miliona ton) tyczy się produktów z krajów europejskiej wspólnoty. Głównym dostawcą z UE na rynek hiszpański jest Francja. We wspomnianym okresie wyeksportowała ona 677 849 ton o wartości 235 milionów euro. Kolejnym dostawcą jest Portugalia. Kraj ten dostarczył do Hiszpanii 260 436 ton świeżych owoców i warzyw, które kosztowały 219 milionów euro. Trzecia na liście jest natomiast Holandia z eksportem na poziomie 158 117 ton o wartości 148 milionów euro.

Mówiąc z kolei o dostawcach spoza UE liderem okazało się Maroko, które dostarczyło do Hiszpanii 427 279 ton owoców i warzyw o wartości 717 milionów euro. W tym przypadku przedstawione dane oznaczają wzrost o 8% pod względem ilości i o 18% pod względem wartości, porównując do ubiegłego sezonu. Odzwierciedla to coraz większy udział Maroka na rynku europejskiej wspólnoty, co pozostaje znaczącym zjawiskiem również dla polskich producentów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: fepex.es


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl