Kraje Unii Europejskiej głównym celem hiszpańskich eksporterów

Hiszpańskie warzywa i owoce niejednokrotnie pojawiają się na krajowym rynku. Stwarzają tym samym znaczącą konkurencję dla polskich producentów. W wielu pozostałych krajach Unii Europejskiej możemy zaobserwować podobne zjawisko. Wynika ono z faktu, iż to właśnie kraje Unii Europejskiej pozostają głównym celem hiszpańskich eksporterów warzyw i owoców…

7,2 miliona ton… Właśnie taką ilość świeżych warzyw i owoców Hiszpania wprowadziła na rynek UE. Warto zaznaczyć, że całkowity wolumen tamtejszego eksportu wynosi 8,8 miliona ton. Oznacza to, że Hiszpanie skierowali 82% wszystkich produktów do poszczególnych krajów UE. Tyczy się to okresu od 1 stycznia do 30 września 2022 roku. Wartość eksportu ogółem wynosiła natomiast 11 702 milionów euro. 80% wspomnianej kwoty, czyli 9 371 milionów euro, pochodziło z UE.

Spoglądając poza UE największym odbiorcą warzyw i owoców z Hiszpanii jest Wielka Brytania. Kraj ten zaimportował milion ton owych produktów o łącznej wartości 1 551 milionów euro. Idąc dalej, znaczącymi rynkami zbytu pozostaje Szwajcaria i Norwegia. W pierwszym przypadku na rynek dostarczono 124 287  ton o wartości 242 milionów euro, natomiast w drugim 77 028 ton, które kosztowały 109 milionów euro. Poza Europą hiszpańskie dostawy owoców i warzyw do września wyniosły 323 187 ton. Ich wartość to 392 miliony euro, czyli 4% całości.

Warto zaznaczyć, że wymiana handlowa nie do końca się równoważy. 52% (1,4 miliona ton) świeżych owoców i warzyw importowanych przez Hiszpanię do września tego roku pochodziło bowiem spoza UE. Tylko pozostałe 48% (1,3 miliona ton) tyczy się produktów z krajów europejskiej wspólnoty. Głównym dostawcą z UE na rynek hiszpański jest Francja. We wspomnianym okresie wyeksportowała ona 677 849 ton o wartości 235 milionów euro. Kolejnym dostawcą jest Portugalia. Kraj ten dostarczył do Hiszpanii 260 436 ton świeżych owoców i warzyw, które kosztowały 219 milionów euro. Trzecia na liście jest natomiast Holandia z eksportem na poziomie 158 117 ton o wartości 148 milionów euro.

Mówiąc z kolei o dostawcach spoza UE liderem okazało się Maroko, które dostarczyło do Hiszpanii 427 279 ton owoców i warzyw o wartości 717 milionów euro. W tym przypadku przedstawione dane oznaczają wzrost o 8% pod względem ilości i o 18% pod względem wartości, porównując do ubiegłego sezonu. Odzwierciedla to coraz większy udział Maroka na rynku europejskiej wspólnoty, co pozostaje znaczącym zjawiskiem również dla polskich producentów.

Źródło: fepex.es

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. ogorek szklarniowy

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności