Krajowe pomidory na finiszu

Coraz bardziej umowne staje się pojęcie „koniec sezonu krajowych pomidorów”. A dlaczego? Z roku na rok, choć jeszcze powoli w porównaniu do zachodnich krajów, przybywa „doświetlanych” obiektów, w których uprawa pomidora szklarniowego odbywa się przez cały rok kalendarzowy. Ale jeśli chodzi o duży hurt i klasyczne pomidory czerwone, to jednak wciąż jeszcze można mówić o końcu sezonu.

W ostatnich tygodniach podaż krajowego pomidora szybko się pogorszyła, co znalazło wyraz w dynamicznym wzroście ich cen w dużym hurcie. W październiku cena pomidora wielkości B spadła nawet do średniego pułapu 2,50 zł/kg, a pomidora BB – 2,67 zł/kg. Obecnie ceny pomidorów wielkości B w dużym hurcie oscylują na poziomie 4,16–4,50 zł/kg, a BB 4,33 – 4,66 zł/kg. Jednak oceniając cały kończący się sezon, trzeba stwierdzić, że pod względem cenowym nie był on najlepszy. Ten rok na pewno nie będzie dobrze oceniany przez producentów tego gatunku. Dlaczego? A jak mogą go oceniać, podczas gdy cena pomidora na początku sezonu była przeciętna, a latem – podczas największej sprzedaży – bardzo niska. Wyraźna poprawa cen nastąpiła dopiero we wrześniu i trwała do około 10 października. To jednak za krótko, aby wyrównać producentom wcześniejszy okres niższych cen.

Na podstawie: fresh-market

AW

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności