Krajowy Dzień Pora

Kolekcja odmian pora w Błądzikowie

W niedzielę 7 października w Błądzikowie k. Pucka odbył się Krajowy Dzień Pora. Organizatorem tego wydarzenia była firma Agro-Ekspert, a gospodarzem – Ilona i Paweł Gulczyńscy. W spotkaniu uczestniczyły również firmy nasienne: Bejo Zaden, Enza Zaden, Hazera, Nunhmes, Seminis oraz Takii Seeds; firmy oferujące nawozy i inne środki produkcji – Amagro, Procam i Timac Agro oraz koncerny chemiczne – Bayer i BASF.

Mimo niezbyt sprzyjającej aury udało się zgromadzić łącznie ponad setkę osób, niemal z całej Polski, a także przedstawicieli z Holandii i Belgii. Wśród uczestników spotkania zarejestrowało się ok. 30 właścicieli gospodarstw, w których uprawiany jest por. Ze względu na pogodę mniej niż przewidywano spędzono czasu na oglądaniu kolekcji odmian, ale udało się jeszcze przed deszczem zaprezentować pracę samojezdnego kombajnu do zbioru pora.

Dużym zainteresowanym uczestników spotkania cieszyły się wykłady.

Michał Gulczyński – syn właścicieli, odpowiedzialny za dział handlowy w firmie, przybliżył działalność firmy. Zwrócił też uwagę na jakość warzyw oraz problem pozostałości po stosowanych pestycydach.

Peter Nefs z firmy Nunhems w swojej prezentacji przedstawił jak wygląda produkcja pora w Europie. Zaznaczył, że światowa produkcja pora szacowana jest na 24 tys. ha, z czego 80% to produkcja europejska. Liderami w produkcji tego warzywa są Francuzi, Belgowie i Holendrzy, ale sporo produkują również Niemcy, Anglicy, Hiszpanie i Polacy. Poza Europą por uprawiany jest jeszcze w Turcji oraz na mniejszą skalę w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.

Radosław Suchorzewski z firmy Bayer sporo uwagi poświęcił problemowi zwalczania wciornastków w uprawie pora. Informował, jak wyglądają zalecenia ochrony tej uprawy w Holandii. Wspomniał o zmianach w rejestracjach środków ochrony roślin, które prowadzą do zmniejszenia liczby preparatów na rynku. W przypadku zaleceń w ochronie pora w 2004 r. plantatorzy mieli do dyspozycji 16 środków, a obecnie jest ich tylko 7. Spośród środków z portfolio Bayer prelegent polecał m.in. fungicyd Luna Experience 400 SC zarejestrowany w uprawie pora przeciwko rdzy i alternariozie. Prelegent wspomniał również o nowej rejestracji herbicydu Bandur.

Maciej Wita z firmy BASF mówił o zmianach w rejestracji środków ochrony roślin w etykietach dwóch produktów, które zostały rozszerzone o por – Butisan Duo oraz Wing P. Prelegent podkreślił, że Butisan Duo, zawierający metazachlor, należy stosować w dawkach dzielonych i nie powinno się go mieszać z innymi produktami. Natomiast Wing P, zawierający pendimetalinę i dimetanamid-P – to herbicyd, który można stosować w dawce jednorazowej lub w dawkach dzielonych.

Nie był to łatwy sezon uprawy w Błądzikowie k. Pucka w bieżącym roku odnotowano zaledwie 300 mm opadów, podczas gdy w ubiegłym roku spadło tam ponad 950 mm. Pole było regularnie nawadniane za pomocą deszczowni szpulowej wyposażonej w belkę zraszającą. Rozsada pora z holenderskiej firmy Baltussen sprowadzonej za pośrednictwem firmy Agro-Ekspert była sadzona 7 i 9 czerwca za pomocą 4-rzędowej sadzarki Gregoire Besson. W kolekcji posadzono odmiany z 6 firm hodowlano-nasiennych:

• Bejo Zaden – Surfer F1, Biker F1 oraz Curling F1;
• Enza Zaden – Cherokee F1
• Hazera – Mercurian F1, Stromboli F1, Leonora F1
• Nunhems – Krypton F1, Nunton F1, Longton F1, Poulton F1, Pluston F1
Seminis – Gostar F1, Likestar F1
• Takii Seed – Mako Power F1, Mako Nice F1, Mako Bello F1, 052 F1, 069 F1

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć:

Więcej szczegółów z Krajowego Dnia Pora na łamach miesięcznika „Warzywa” – zapraszamy do prenumeraty www.plantpress.pl

Tekst i fot. A. Andrzejewska

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności