yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościKrytyczna sytuacja na rynku ogórków. Wysoka podaż, niskie ceny oraz słaby popyt...

Krytyczna sytuacja na rynku ogórków. Wysoka podaż, niskie ceny oraz słaby popyt [18.08.2022]

Ostatnie dni nie były przychylne producentom zajmującym się uprawą ogórków gruntowych. Podaż na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach była bardzo wysoka, a popyt zdecydowanie niewystarczający. Momentalnie wpłynęło to na wynagrodzenie uzyskiwane przez rolników. Spadki cen w porównaniu do poprzedzających dni wynoszą bowiem blisko 50%…

Wiele mówi się o trudnych warunkach obejmujących produkcję wszelakich warzyw. Koszty nawozów, paliwa, pracowników i wielu innych… Wyliczać można bez końca… Szczególnie odczuwalne jest to w przypadku, w którym producent otrzymuje w ramach wynagrodzenia grosze. Tak właśnie dzieje się na rynku ogórków. Rolnicy nie mogą zażądać bardziej satysfakcjonujących stawek, gdyż podaż jest bardzo wysoka. Zarówno we wtorek, środę jak i w dniu dzisiejszym ciężko było nawet znaleźć miejsce do zaparkowania. Co gorsze, popyt wśród odbiorców znacząco odchodzi od oczekiwań, a wielu producentów jest zmuszonych wrócić z towarem do domu…

Jak więc kształtują się ceny? Stawki, których mogą oczekiwać rolnicy, utrzymują się w dość rozległym przedziale. Mowa o cenach rzędu 0,80-3,00 zł za kilogram. W dużej mierze, jak to zazwyczaj bywa, zależy to od oferowanego kalibru. Nieco przerośnięte sztuki sprzedamy po zaledwie 0,80 zł za kilogram. Natomiast jeśli chodzi o towar najbardziej pożądany, czyli najdrobniejsze sztuki, stawki oscylują wokół górnej granicy wspomnianego przedziału.

Taki stan rzeczy jest bardzo przykry dla producentów… Sam wyjazd na rynek, gdzie popyt okazał się bardzo niski, wiąże się ze stratami. Doliczając do tego całą resztę, czyli rekordowo wysokie koszty produkcji i utrudnienia na wielu płaszczyznach, ciężko mówić o jakimkolwiek zysku. Wagę sytuacji podkreśla chociażby problem w pozyskaniu siły roboczej. Pracownicy żądają od rolników coraz to wyższych stawek, natomiast wynagrodzenie dla producenta często okazuje się niższe niż powinno.

Skąd wynika rekordowa podaż ogórków gruntowych? Z pewnością przyczyniły się do tego ubiegłe dni wolne. Ponadto, warzywo miało odpowiednie warunki do wzrostu. Wysokie nasłonecznienie oraz opady w dużej części Polski spowodowały wysyp produktu. Większość producentów przystąpiła do obfitych zbiorów, przez co ilość ogórków na rynku znacznie się zwiększyła. Obserwując prognozę pogody na najbliższe dni możemy podejrzewać, że trend niestety się utrzyma… Wiążą się one bowiem z dość wysokimi temperaturami a w weekend ponownie uprawy zasilą deszcze.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl