yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościKtóre kraje w Unii Europejskiej sprzedają najwięcej ogórków? Jakie są różnice w...

Które kraje w Unii Europejskiej sprzedają najwięcej ogórków? Jakie są różnice w cenach?

Wśród głównych eksporterów ogórków w UE podium wciąż zajmuje Hiszpania, Holandia oraz Grecja. Wolumen sprzedaży w Holandii znacząco się jednak zmniejszył. Jak to wygląda w liczbach? Jak w tym wszystkim wypada Polska?

Na rynku UE najwięcej ogórków niezmiennie sprzedaje Hiszpania. W okresie od 1 stycznia do 31 maja kraj ten wyeksportował 232,97 tys. ton warzywa. Średnia cena uzyskiwana przez hiszpańskich producentów to 1,81 euro/kg. Przychód ze sprzedaży wynosi więc w tym przypadku 421,29 mln euro. W ramach porównania, ten sam okres w roku ubiegłym zapewnił Hiszpanii przychody rzędu 385,44 mln euro. Średnia cena ogórka oscylowała wówczas na poziomie 1,55 euro/kg, natomiast wolumen sprzedaży wyniósł 248,2 tys. ton.

Kolejną pozycję na liście zajmuje Holandia. Warto jednak zauważyć, że zaszły tutaj niemałe zmiany. W pierwszych pięciu miesiącach kraj ten sprzedał 64,94 tys. ton ogórków, czyli o ponad 42% mniej niż w ubiegłym roku, gdy tamtejsi producenci wyeksportowali do UE 113,15 tys. ton warzywa. Średnia cena holenderskiego ogórka wynosiła 1,50 euro/kg, co w przeliczeniu daje nam 97,70 mln euro przychodu ze sprzedaży. W 2022 roku cena kształtowała się z kolei na poziomie 1,33 euro/kg, natomiast zysk wyniósł 150,82 mln euro.

Tak jak wspominaliśmy, podium zamyka Grecja, która w 2023 roku sprzedała 29,86 tys. ton ogórków w cenie 1,30 euro/kg. Łącznie tamtejsi producenci uzyskali 38,88 mln euro. Co warto zaznaczyć, kraj ten zwiększył swój udział na rynku UE o ponad 13%. W pierwszych pięciu miesiącach roku ubiegłego wolumen eksportu wynosił bowiem 26,30 tys. ton, a cena oscylowała wówczas na poziomie 0,91 euro/kg, co daje nam 23,93 mln euro przychodu.

Jak w tym wszystkim wypada Polska? Nasz kraj zajmuje 8 miejsce pod względem ilości sprzedanych ogórków na rynku UE. W 2023 roku udało się nam sprzedać 5,32 tys. ton warzywa. Średnia cena sprzedaży wyniosła natomiast 1,77 euro/kg, a więc przychód ze sprzedaży zatrzymał się na poziomie 9,38 mln euro. Warto zaznaczyć, że są to o 7% lepsze wyniki niż w tym samym okresie w 2022 roku. Wówczas Polska sprzedała 4,96 tys. ton ogórka w cenie 1,45 euro/kg, co w przeliczeniu daje nam 7,17 mln euro przychodu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: hortoinfo.es

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl