Które uprawy mają wpływ na bilans substancji organicznej w glebie?

Ekoschemat „Rolnictwo węglowe” na ten moment nie jest do końca przejrzysty i jasny dla wielu z nas. Tyczy się to między innymi praktyki „Zróżnicowana struktura upraw”, która rozdziela uprawy na te, które poprawiają lub obniżają bilans materii organicznej. Konieczne jest doprecyzowanie tych zapisów.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz w związku z licznymi wątpliwościami w tej sprawie, wystąpił 20 grudnia 2022 roku do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wicepremiera Henryka Kowalczyka o podanie listy upraw, które będą traktowane jako obniżające oraz poprawiające bilans materii organicznej w glebie w ramach praktyki „Zróżnicowana struktura upraw” wdrażanej w ekoschemacie „Rolnictwo węglowe”.

W informacjach dotyczących upraw, które w dużej mierze mają wpływ na obniżenie bilansu materii organicznej w glebie, podawane są przykłady upraw ziemniaków i buraków cukrowych. Nie wiadomo jednak czy wykaz ten poparty jest badaniami naukowymi i czy jest to lista zamknięta. Pod znakiem zapytania pozostaje również kwestia czy inne uprawy będą traktowane jako uszczuplające materię organiczną, np. warzywa korzeniowe, kukurydza na kiszonkę lub może jeszcze inne…

Podobnie wygląda sytuacja odnośnie podawanych informacji, jakie rośliny będą uznawane za poprawiające bilans materii organicznej. W literaturze fachowej wskazuje się, że pozytywny wpływ na bilans glebowej materii organicznej mają uprawy gatunków roślin takich jak np. bobowate, trawy na gruntach ornych, mieszanki bobowatych z trawami, w tym ze zbożami. Jednakże taka informacja nie jest wiążąca.

Z uzyskanych informacji wynika, że wielu rolników jest bardzo zainteresowanych możliwością realizacji wskazanej praktyki, ale brak rzetelnej informacji na ten temat sprawia, że rolnicy nie mają możliwości racjonalnego zaplanowania zasiewów.

Źródło: KRIR

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Protest producentów pod Kampol-Fruit w Rykach

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności