Kupujesz maszynę rolniczą przez internet – uważaj na oszustów!

W ostatnich miesiącach coraz częściej słyszymy o producentach, którzy zostali oszukani podczas zakupu maszyny rolniczej. Wiele przypadków opiera się na tym samym schemacie. Niemniej, skutkiem skorzystania z potencjalnie korzystnej okazji zazwyczaj są ogromne straty finansowe. Nie inaczej jest i w tym przypadku… Poszkodowany rolnik stracił bowiem kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przedwczoraj 58-letni mieszkaniec Lublina zgłosił policjantom z „piątki”, iż padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna pod koniec lutego znalazł ogłoszenie o sprzedaży ciągnika rolniczego na jednym z portali ogłoszeniowych. Cena towaru była atrakcyjna, więc zainteresował się ogłoszeniem. Nawiązał kontakt poprzez wiadomość ze sprzedającym. Po wymianie kilku maili, a także przeprowadzeniu rozmów telefonicznych, mężczyźni uzgodnili warunki zakupu.

Zgodnie z ustaleniami telefonicznymi, sprzedający przesłał mu mailowo umowę kupna-sprzedaży. Do wiadomości dołączył dokument, z którego pokrzywdzony wywnioskował, iż transakcja odbywa się pod nadzorem portalu aukcyjnego. Po podpisaniu umowy 58-latek odesłał ją sprzedającemu, a następnie w formie elektronicznej otrzymał fakturę z danymi firmy i numerem rachunku bankowego.

W dalszej kolejności kupujący przelał na wskazane w fakturze konto bankowe pieniądze w kwocie 43 tysięcy złotych. Gdy ciągnik nie został dostarczony w przewidywanym terminie, mężczyzna zaczął ponaglać sprzedawcę. Ten jednak zwodził go i wskazywał kolejne terminy dostarczenia sprzętu. Ostatecznie zerwał kontakt z kupującym. Wówczas mieszkaniec Lublina nabrał podejrzeń, iż został oszukany i zgłosił sprawę na policję.

Funkcjonariusze prowadzą postępowanie w tej sprawie. Zarazem po raz kolejny apelują o ostrożność podczas zakupów w internecie. Rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Sprawdzajmy opinie o sprzedających, czytajmy regulamin portalu. Pamiętajmy, że mamy możliwość zapłaty za towar w różnej formie, w tym również przy jego bezpośrednim odbiorze. Ważne jest ponadto, abyśmy zakupów dokonywali przez sprawdzony portal aukcyjny.

Źródło: KMP Lublin

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności