• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościLiczba producentów warzyw we Flandrii drastycznie spada

Liczba producentów warzyw we Flandrii drastycznie spada

Papryka, ogórek, cukinia… W przypadku właśnie tych warzyw widzimy drastyczne spadki liczby producentów, którzy zajmują się uprawą we Flandrii (region w Belgii). Statystyki ukazują, że pozostało ich nawet o ponad 70% mniej…

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że praca w rolnictwie jest łatwa, opłacalna i bezstresowa… „Rolnik patrzy jak rośnie i zarabia pieniądze”. A jak jest w rzeczywistości? W rzeczywistości żadne z wymienionych stwierdzeń nie jest choćby bliskie prawdy… Nieustannie narażeni jesteśmy na wahania cen i dostępności wymaganych przy produkcji surowców. Co więcej, rolnictwo się zmienia, a to z kolei wymaga wdrażania nowych technologii, testowania nowych odmian i dostosowania się do pojawiających się ograniczeń prawnych. Wszystko dzieje się tak szybko, że nie każdy jest w stanie za tym nadążyć.

Wraz z biegiem lat coraz częściej słyszymy, że liczba gospodarstw rolnych maleje. Tyczy się to zarówno Polski, jak i innych krajów. Wynika to rzecz jasna z niskiej opłacalności prowadzenia upraw a także wspominanych wyżej czynników. Niewiele młodych osób decyduje się na przejęcie rodzinnych gospodarstw, a co więcej… Wielu producentów rozważa zawieszenie produkcji, co aktualnie jest szczególnie widoczne. Wagę sytuacji podkreślają statystyki, zarówno te aktualne, jak i te sprzed kilkunastu lat.

Tak więc, skupmy się na producentach papryki, ogórków oraz cukinii. Ich liczba w jednym z regionów Belgii – Flandrii, skąd warzywa często trafiają na rynek w Polsce, drastycznie spadła na przestrzeni lat. W 2005 roku mogliśmy bowiem mówić o 110 gospodarstwach ukierunkowanych na produkcję papryki. Niestety do roku 2021 pozostało ich zaledwie 30, co jest równoznaczne ze spadkiem rzędu 73%. Co gorsza, podobne zjawisko zaobserwowano pośród producentów ogórków. Liczba gospodarstw zmalała tutaj ze 120 do 37, czyli o niemal 70%. Tylko w przypadku cukinii ilość producentów nie spadła tak drastycznie, gdyż mówimy tutaj o spadku rzędu 26% – z 84 do 62.

Przedstawione dane wynikają z uprzednio występującego kryzysu energetycznego, który zmusił producentów do podjęcia drastycznych decyzji. Wysokie ceny energii obniżały bowiem opłacalność produkcji, co było równoznaczne z koniecznością dokonania znaczących inwestycji. Tylko poprzez zwiększenie skali producenci mogli „utrzymać się na powierzchni”. Lepsza technika uprawy i nowe odmiany warzyw pozwoliły na wzrost produkcji w ostatnich latach, niemniej… Tak znaczące spadki liczby producentów ukazują z czym tak naprawdę wiąże się praca w rolnictwie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto dodać, że przyszłe lata również wiążą się z dużą niepewnością. Aktualne warunki na rynku są bowiem szczególnie niesprzyjające. Pozostaje się zastanawiać, czy nowe techniki i rozwiązania umożliwią nam utrzymanie opłacalności produkcji na godnym poziomie…

Źródło: vilt.be


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl