Liderzy produkcji szlarniowej

Rosyjska produkcja szklarniowa prowadzona jest na powierzchni około 2600 ha i  w ubiegłym roku wynosiła blisko miliona ton (930 tys. t). Prawie jedna trzecia plonu pochodzi z jedenastu przedsiębiorstw. Widać przy tym, że koncentracja tej produkcji jeszcze się nasila.

Liderem produkcji spod szkła jest obecnie Agrokombinat „Jużnyj” zlokalizowany na północnym Kaukazie, w Republice Karaczaewo-Czerkieskiej. Deklaruje zbiory w ilości 50 tys. ton rocznie. Z wynikiem o 5 tys. ton niższym (45 tys.ton) – drugie miejsce – przypada firmie „LipeckAgro” z obwodu lipeckiego w centralnej Rosji. Trzecia firma wykazująca rocznie 40 tys. ton warzyw należy do handlowego giganta Magnit „Zielona Linia” z Krasnodarskiego Kraju – Południowy Okręg Fereralny.

Na czwartym miejscu notuje sie „Owoszczi Stawropola” (34 tys. ton) – firmę zlokalizowaną na północnych przedgórzach Kaukazu. Miejsce piąte zajmuje Tieplicznyj Kombinat „Majskij” (32 tys. t) z Tatarstanu, szóste – „Agro-Inwest” (25 tys. t) z obwodu kałużskiego w centrum kraju, siódme – agrokombinat „Moskowskij” (18 tys.t) z obwodu moskiewskiego, ósme – agrokombinat „Tieplicznyj” (18 tys. t) – z Kraju Krasnodarskiego, dziewiąte – agrofirma „Wyborżec” (17 tys. t) – z obwodu leningradzkiego, dziesiąte „Tieplicznoje” (15 tys. t) z Republiki Mordowii i jedenaste – sowchoz „Aleksiejewskij” (15 tys. t) – z Baszkotorstanu.

Wśród czynników skłaniających inwestorów do koncentrowania produkcji są między innymi problemy z zaopatrzeniem w energię kombinatów szklarniowych – jej przesył na ogromne odległości kładzie na łopatki ekonomikę produkcji. Logistyka produkcji – to drugi niebagatelny problem. Obecnie duzi producenci warzyw szklarniowych inwestują we własne centra logistyczne przygotowujące produkty dla handlowców, co też skłania do lokowania miejsc produkcji w bliskiej odległości.

PG

za:  agroinvestor.ru

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności