Mało, ale za to drogo… Grupa Azoty i jej wyniki finansowe

Wysokie koszty produkcji, gazu oraz wszelkich innych dóbr czy usług… Zwykle to słyszą producenci podważając zasadność rekordowo wysokich cen nawozów. Zastanawiającym pozostaje jednak fakt wyjątkowo wysokich przychodów i zysków, które osiągają spółki skarbu państwa w aktualnym roku…

W II kwartale 2022 roku Grupa Kapitałowa Grupa Azoty uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 6 410 mln zł, wynik EBITDA w wysokości 1 240 mln zł, marżę EBITDA na poziomie 19,3% i zysk netto w wysokości 800 mln zł.

Natomiast w ujęciu narastającym w I półroczu 2022 roku Grupa Kapitałowa Grupa Azoty uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 13 237 mln zł, wynik EBITDA w wysokości 2 575 mln zł, marżę EBITDA na poziomie 19,5% i zysk netto w wysokości 1 682 mln zł.

Na powyższe dane składa się jednak kilka poszczególnych segmentów. Mówiąc jedynie o segmencie agro należy mieć na względzie, że skonsolidowane przychody w II kwartale 2022 roku wyniosły 3 650 mln zł i 7 866 mln zł w ujęciu półrocznym. W 2021 roku kwoty te wynosiły analogicznie 1 642 mln zł oraz 3 661 mln zł, co jest równoznaczne ze wzrostem niemal o 115%.

Najbardziej zdrożały nawozy azotowe z siarką. Wzrost cen w tym przypadku to aż +257% w porównaniu z II kwartałem 2021 roku. Na tym się jednak nie kończy… Nawozy azotowe i amoniak są droższe o 171%, nawozy wieloskładnikowe o 76%, natomiast nawozy specjalistyczne o 41% – podaje spółka.

Warto zauważyć, że wolumen sprzedaży w segmencie agro w II kwartale 2022 roku był niższy w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o 11%, przy czym w przypadku nawozów wieloskładnikowych sięgnął 21%. Oznacza to, że spółka sprzedawała mniejsze ilości w znacznie wyższych cenach.

Logicznym jest oczywiście fakt, że wraz ze wzrostem kosztów produkcji w parze powinny iść wyższe ceny produktów, by działalność była opłacalna. Idąc tym tokiem myślenia wzrost przychodów nie jest niczym dziwnym. Zastanawiająca pozostaje jednak kwestia zysków z II kwartału 2022 roku, które biorąc pod uwagę wszystkie segmenty są aż o 376% wyższe aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego…

Źródło: grupaazoty.com

Related Posts

  1. Henryk Kowalczyk na spotkaniu z rolnikami

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności