yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMarchew coraz droższa

Marchew coraz droższa

Wszystkie przesłanki wskazywały, że marchew tania nie będzie. Późną jesienią pisaliśmy o niższych zbiorach w Polsce i w Europie oraz jakości zebranego towaru. Głównym powodem gorszych wyników była niekorzystna aura. W ubiegłym roku zebraliśmy blisko 600 tys. ton marchwi i jest to spadek o 8 procent w relacji rok do roku.

Wysokie koszty przechowywania przyśpieszyły handel marchwią, szybciej niż zwykle. Wielu producentów sprzedało sporą ilość towaru zaraz po zbiorze, nie czając na rachunki za wysoką energię. Kolejne spływające z krajów Europy dane potwierdzały, że wszędzie zbiory tego warzywa były niskie lub bardzo niskie. To wszystko składa się na lepszą sytuację cenową na rynku.

Przez pewien czas mieliśmy względną nadpodaż, co wyhamowało ceny marchwi. Tymczasem od drugiej połowy stycznia widać spore zmiany cenowe, z których mogą ucieszyć się producenci owego warzywa.

Ceny marchwi. Źródło: Fresh-market

Marchew polska (szczotkowana i pakowana w worki) ma obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie na poziomie 2,00-2,80 zł/kg, zależnie od kalibru, jakości i regionu kraju. To o 41 procent drożej niż miesiąc temu. W polskim hurcie oferty importerów marchwi holenderskiej są obecnie na poziomie 2,40-3,00 zł/kg najczęściej, co oznacza wzrost średnio aż o 129 procent rok do roku.

Żródło: fresh-market

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl