yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościMarnowanie żywności - dlaczego warzywa i owoce pozostają w gospodarstwach lub wypadają...

Marnowanie żywności – dlaczego warzywa i owoce pozostają w gospodarstwach lub wypadają z rynku?

Naukowcy z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa ds. Badań ekonomicznych (ERS) zidentyfikowali szereg czynników ekonomicznych, które wpływają na producentów lub dystrybutorów w ich decyzjach dotyczących utraty żywności, w tym:

  • zmienność cen,
  • koszty pracy i dostępność pracowników,
  • brak infrastruktury chłodniczej,
  • standardy estetyczne i preferencje konsumentów,
  • umowy oparte na jakości
  • różne polityki związane ze zbiorem i wprowadzaniem do obrotu świeżych produktów.

ERS szacuje, że żywności o wartości 161,6 mld dolarów marnuje się na etapie sprzedaży detalicznej i u konsumentów. W całym łańcuchu dostaw Organizacja ds. Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych szacuje, że 30% globalnej utraty żywności występuje na etapie produkcji rolnej i zbiorów, 6% po zbiorze, 3% podczas przetwarzania i pakowania, 18% w sprzedaży detalicznej i dystrybucja, a 42% przy zużyciu. Przyczyny utraty żywności na końcowych etapach łańcucha dostaw zostały dobrze zbadane, przyczyny strat w gospodarstwie i na wczesnych etapach dystrybucji nie. 

Wahania cen

Ceny świeżych owoców i warzyw mogą szybko wzrosnąć lub spaść, zwłaszcza w porównaniu z innymi produktami rolnymi. Są chwile, w których dostarczanie produktów na rynek może być nieopłacalne, ponieważ ceny spadają poniżej kosztów zbiorów, przetwarzania lub transportu. Gdy ceny rosną, plantatorzy zbierają bardziej intensywnie (albo zatrudniając więcej siły roboczej albo obniżając wymagania w stosunku do produktu) i mogą mieć motywację do dostarczania na rynek produktów o niższej jakości na rynek, który może następnie podlegać zwiększonej stracie w całym łańcuchu dostaw.

Koszt i dostępność pracy

 

Praca ma stosunkowo duży udział w kosztach produkcji i sprzedaży świeżych produktów. Siła robocza (w tym zbiory) stanowi prawie połowę części kosztów produkcji sałaty i ponad jedną trzecią świeżych pomidorów, szpinaku i brzoskwiń. Rosnące płace i malejąca dostępność siły roboczej mogą potęgować efekt wzrostu kosztów zbioru produktów na polu. W czasach, gdy praca przy zbiorach jest kosztowna, a pracownicy nie zawsze dostępni w wystarczającej liczbie w krytycznych dla gospodarstw momentach zdarza się, że producenci nie zbierają całego wyprodukowanego towaru lub podejmują inne decyzje dotyczące produkcji i marketingu, które bezpośrednio wpływają na poziom utraty żywności.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Standardy estetyczne i preferencje konsumentów

Produkty niespełniające wymagań estetycznych lub innych na dowolnym etapie łańcucha dostaw mogą zostać odrzucone przez nabywców komercyjnych lub konsumentów końcowych. Producenci, spedytorzy i detaliści podejmują decyzje o tym, co wycofać, w oparciu o postrzegane preferencje konsumentów; jeżeli sprzedawcy na którymkolwiek z tych etapów łańcucha dostaw przewidują, że kupujący nie zaakceptuje niektórych produktów, nie zbierają ani nie przyjmują takich produktów z wcześniejszych etapów łańcucha dostaw.

Umowy oparte na jakości

Uzgodniona cena i termin dostawy produktu o określonej jakości (tj. zawieranie umów) może zmniejszyć część zmienności ceny i sezonowej dostępności, które są nieodłącznie związane z rynkami produkcyjnymi. Jednak kontrakty mogą również przyczyniać się do utraty żywności, działając jako bariery wejścia, na przykład dla producentów, którzy mają dodatkowy produkt, który nie spełnia standardów świeżości na rynku – np. jabłko ze skazami – ale nie są jeszcze zakontraktowani w łańcuchu dostaw produktów przetworzonych produkty o mniej rygorystycznych standardach estetycznych – np. mus jabłkowy.

źródło Fruit Growers News

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl