Medaliści z Hanoweru

ModulaJet firmy Forigo Roter
ModulaJet firmy Forigo Roter

Podczas Międzynarodowych Targów Agrotechnica w Hanowerze nagrodzono wiele różnych maszyn i rozwiązań.

Spośród specjalistycznych maszyn warzywniczych warto wymienić kombajn z oferty firmy Hortech – model Ventum. Jest on przeznaczony do zbioru warzyw liściowych np. sałat, rukoli czy szpinaku. Maszyny takie jak ta pozwoliły na rozwinięcie towarowych upraw tych warzyw, ponieważ ich ręczny zbiór z dużych powierzchni jest praktycznie niemożliwy ze względu na czasochłonność i związane z tym koszty pracy. W standardowych maszynach do zbioru tego typu warzyw na polu za pomocą kombajnu obywał się jedynie zbiór, natomiast pakowanie i przygotowanie do sprzedaży odbywał się w gospodarstwie. Samobieżna maszyna do zbioru Ventum pozwala nie tylko na zbiór, ale również przygotowanie i pakowanie w jednym zautomatyzowanym procesie. Po cięciu plony są przenoszone w kierunku przygotowania za pomocą systemu przenośników z taśmami przenośnikowymi pracującymi z różnymi prędkościami. W kombajnie dopracowano system usuwania zanieczyszczeń z liści. Oczyszczone, zważone i zapakowane rośliny są automatycznie przenoszone do pojazdu transportowego. Automatyczna maszyna do zbioru Ventum oferuje dużą wydajność pacy oraz wysoką jakość. Rozwiązanie to pozwala na wzrost wydajności i obniżenie kosztów produkcji warzyw.

Kombajn model Ventum z firmy Hortech

Kolejną nagrodzoną podczas tegorocznej Agritechniki maszyną jest ModulaJet z firmy Forigo.

Jest to urządzenie do rozścielania folii biodegradowalnej na zagonach w celu ograniczenia wyrastania chwastów, zmniejszenia parowania wody z gleby i podniesienia temperatury gleby. Jest on np. praktykowany w uprawie ogórków polowych oraz papryki. Do tej pory maszyny wykorzystywane do tego celu wyposażone były w różne urządzenia do wykonywania otworów w folii. Problemem była wielkość tych otworów, w których oprócz roślin uprawnych wyrastały również chwasty, które były uciążliwe do usunięcia. Tej wady nie ma innowacyjny system ModulaJet firmy Forigo Roter umieszczający nasiona w glebie pod folią. Nasiona są rozdzielane pneumatycznie, a następnie za pomocą strumienia powietrza są wstrzeliwane przez folię do gleby. Dzięki temu w folii powstaje tylko niewielki otwór tuż nad nasionami, który jest zbyt mały, aby umożliwić rozwój chwastów. Głębokość wysiewu nasion zależy od prędkości przepływu powietrza, a szybkość wysiewu i nakładanie folii są kontrolowane elektronicznie. Jak zapewnia producent system ten najlepiej sprawdza się w przypadku dużych nasion, takich jak kukurydza lub soja.

Radosław Barabasz

fot: materiały prasowe Agritechnika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności