yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMedaliści z Hanoweru

Medaliści z Hanoweru

Podczas Międzynarodowych Targów Agrotechnica w Hanowerze nagrodzono wiele różnych maszyn i rozwiązań.

Spośród specjalistycznych maszyn warzywniczych warto wymienić kombajn z oferty firmy Hortech – model Ventum. Jest on przeznaczony do zbioru warzyw liściowych np. sałat, rukoli czy szpinaku. Maszyny takie jak ta pozwoliły na rozwinięcie towarowych upraw tych warzyw, ponieważ ich ręczny zbiór z dużych powierzchni jest praktycznie niemożliwy ze względu na czasochłonność i związane z tym koszty pracy. W standardowych maszynach do zbioru tego typu warzyw na polu za pomocą kombajnu obywał się jedynie zbiór, natomiast pakowanie i przygotowanie do sprzedaży odbywał się w gospodarstwie. Samobieżna maszyna do zbioru Ventum pozwala nie tylko na zbiór, ale również przygotowanie i pakowanie w jednym zautomatyzowanym procesie. Po cięciu plony są przenoszone w kierunku przygotowania za pomocą systemu przenośników z taśmami przenośnikowymi pracującymi z różnymi prędkościami. W kombajnie dopracowano system usuwania zanieczyszczeń z liści. Oczyszczone, zważone i zapakowane rośliny są automatycznie przenoszone do pojazdu transportowego. Automatyczna maszyna do zbioru Ventum oferuje dużą wydajność pacy oraz wysoką jakość. Rozwiązanie to pozwala na wzrost wydajności i obniżenie kosztów produkcji warzyw.

Kombajn model Ventum z firmy Hortech

Kolejną nagrodzoną podczas tegorocznej Agritechniki maszyną jest ModulaJet z firmy Forigo.

Jest to urządzenie do rozścielania folii biodegradowalnej na zagonach w celu ograniczenia wyrastania chwastów, zmniejszenia parowania wody z gleby i podniesienia temperatury gleby. Jest on np. praktykowany w uprawie ogórków polowych oraz papryki. Do tej pory maszyny wykorzystywane do tego celu wyposażone były w różne urządzenia do wykonywania otworów w folii. Problemem była wielkość tych otworów, w których oprócz roślin uprawnych wyrastały również chwasty, które były uciążliwe do usunięcia. Tej wady nie ma innowacyjny system ModulaJet firmy Forigo Roter umieszczający nasiona w glebie pod folią. Nasiona są rozdzielane pneumatycznie, a następnie za pomocą strumienia powietrza są wstrzeliwane przez folię do gleby. Dzięki temu w folii powstaje tylko niewielki otwór tuż nad nasionami, który jest zbyt mały, aby umożliwić rozwój chwastów. Głębokość wysiewu nasion zależy od prędkości przepływu powietrza, a szybkość wysiewu i nakładanie folii są kontrolowane elektronicznie. Jak zapewnia producent system ten najlepiej sprawdza się w przypadku dużych nasion, takich jak kukurydza lub soja.

Radosław Barabasz

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

fot: materiały prasowe Agritechnika

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl