Metodyka określania występowania suszy rolniczej jest wadliwa?

Susza, występująca w całej Polsce, staje się coraz bardziej dotkliwa dla rolników. Straty widoczne są we wszelakich uprawach, jednak wprowadzenie stanu klęski żywiołowej to wciąż pomijany temat… Na domiar złego, rozbieżność pomiędzy raportami a szacunkami rolników zdaje się być ogromna… 

Rolnicy oceniają, że tak wielkich dysproporcji między raportami IUNG, a szacunkami rolników jeszcze do tej pory nie było. To już kolejny rok, gdy samorząd rolniczy wskazuje, iż przyjęty system monitorowania suszy nie oddaje stanu faktycznego. Pogłębiająca się susza gruntowa, coraz niższy poziom wód i większa liczba niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, przy wciąż rosnących temperaturach, są w ocenie izb rolniczych wystarczającym wskazaniem dla Rządu do potrzeby pilnej zmiany podejścia do problemu.

Izby mają kilka propozycji. Rozwiązaniem mogłoby się okazać zwiększenie liczby stacji meteorologicznych i zmiana sposobu przeliczenia ilości opadów dla występujących okresowo deszczów nawalnych, gdyż nie pozostawiają one w glebie wystarczającej ilości wilgoci. Przy określaniu suszy należy brać pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na jej wystąpienie, w tym również temperaturę powietrza w czasie opadów oraz występujące coraz częściej silne wiatry, które powodują duży ubytek wilgotności gleby.

Rolnicy zwracają uwagę, że IUNG nie bierze pod uwagę parowania wody przy tak wysokich temperaturach, a jest to w obecnych czasach bardzo ważny element wpływający na suszę.

Gospodarze wnoszą również o ogłoszenie klęski suszy, mając na uwadze obecny stan plantacji roślin uprawnych związany z sytuacją pogodową i brakiem opadów w newralgicznych okresach wzrostu i rozwoju roślin.

Ponadto, izby rolnicze postulują o powołanie gminnych komisji szacujących straty spowodowane przez suszę w uprawach rolnych, dzięki czemu realnie będzie można ocenić stan roślin znajdujących się na polach.

Źródło: IR w Opolu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności