AktualnościMiny przeciwpancerne wykopane na polu. Co robić w takiej sytuacji?

Miny przeciwpancerne wykopane na polu. Co robić w takiej sytuacji?

Niewybuchy wykopane podczas orki w Woli Rzędzińskiej – tym razem dwie miny przeciwpancerne zostały ujawnione pod cienką skorupą ziemi ornej, gdy rolnik przygotowywał pole do wiosennego siewu. Niewybuchy zostały zabrane przez saperów i zostały zneutralizowane na poligonie. Jak postąpić, gdy znajdziemy taką wybuchową „niespodziankę”?

Jak informuje KMP w Tarnowie, podczas prac polowych rolnik z Woli Rzędzińskiej wykopał dwie miny przeciwpancerne. Na miejsce skierowano zespół minersko-pirotechniczny Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Policjanci określili znalezisko, jako przedmiot pochodzenia wojskowego – miny przeciwpancerne z czasów II wojny światowej.

Z uwagi na miejsce odnalezienia, które było oddalone od zabudowań, teren został oznaczony, a patrol mundurowy nadzorował miejsce do czasu przyjazdu saperów. Wojskowi pojawili się przy znalezisku na drugi dzień i wykopali niewybuchy. Miny zostały zabezpieczone w specjalnych ładowniach samochodów saperskich i wywiezione do miejsca, gdzie można je w sposób bezpieczny zneutralizować.

Ponawiamy apel do mieszkańców regionu tarnowskiego o właściwym zachowaniu przy znalezieniu takich niebezpiecznych przedmiotów. Nigdy samodzielnie nie próbujmy dotykać, sprawdzać oraz przenosić tego typu znalezisk. Do naszych obowiązków należy jedynie oznaczyć takie miejsce, a następnie powiadomić dyżurnego jednostki Policji, który skieruje tam policjantów – dodaje KMP.

Niemniej, tyczy się to nie tylko wymienionego regionu. Sezon prac wiosennych ruszył pełną parą i większość z nas wyjechała już na pola. W wielu miejscach w całej Polsce możemy napotkać jeszcze niewybuchy po wojnie. Tak naprawdę sami nic z nimi nie zrobimy. Samo przejechanie po nich maszyną wiąże się już z dużym ryzykiem, nie wspominając o próbach przeniesienia ich w inne miejsce czy dotykania z ciekawości.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Najważniejszym jest, aby nie zbliżać się do odnalezionych przedmiotów, a samo zdarzenie zgłosić na policję. Ta z kolei zawiadomi wojsko, które najszybciej jak to możliwe, usunie niewybuch z naszego pola. Ewentualną opcją jest wynajęcie prywatnego sapera, jednak tu koszty są bardzo wysokie, więc najrozsądniej skorzystać z pierwszej opcji.

Pamiętajmy, by nie lekceważyć problemu. Nie chcemy, aby nam lub komuś z naszych bliskich stała się krzywda. Zwracajmy na to szczególną uwagę, zwłaszcza w okresie wiosennych i jesiennych prac polowych.

Źródło: KMP w Tarnowie


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl