yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościModliszki lubią ciepło

Modliszki lubią ciepło

Od kilku sezonów nad Polskę nadciągają masy gorącego powietrza upodabniając klimat do południowych rejonów Europy czy Afryki albo Bliskiego Wschodu. Jest upalnie i sucho. Takie warunki sprzyjają szybkiemu rozwojowi fauny zmiennocieplnej. Przyspieszają metabolizm tych zwierząt, co nie tylko wiąże się z czasowym skróceniem cyklu ich rozwoju i pojawianiem się kolejnych pokoleń w sezonie, ale także wpływa na wzrost zapotrzebowania energetycznego. Zwiększa się więc aktywność tych zwierząt w poszukiwaniu źródeł energii – czytaj pokarmu.

Jedną z największych gromad w królestwie zwierząt, w tym wypadku zmiennocieplnych, stanowią stawonogi. Wzrastają liczebnie ich populacje w ostatnich, ciepłych i upalnych latach. W korzystnych warunkach termicznych zwiększa się także ich zasięg. Opanowuję nowe terytoria właśnie ze względu na poszukiwanie bazy pokarmowej.

Tak m.in. dzieje się w obrębie rzędu modliszek, rodziny modliszkowatych (Mantidae), której jedynym w Polsce przedstawicielem jest modliszka zwyczajna (Mantis religiosa). Spotykana była, rzadko, głównie w ciepłych rejonach Polski (południowo-zachodnie krańce, także południowo-wschodnie), obecnie obejmuje zasięgiem cały nasz kraj, po północno-wschodnie jego terytoria. Informacje o występowaniu są coraz powszechniejsze.

Modliszka jest owadem o zmiennym zabarwieniu ciała, od zielonego do brązowawego. Samice osiągają długość do 7,5 cm, samce są mniejsze. Pierwsza para odnóży przekształcona jest w narząd do chwytania pokarmu, który stanowią inne owady, w tym szkodniki, zjadane żywcem. Modliszka najpierw dekapituje ofiarę, a potem pożera nieruchomy korpus.

Na roślinie bywa trudna do zauważenia zwłaszcza, że polując siedzi na niej w bezruchu, aby uśpić czujność ofiary. Atak jest błyskawiczny, kilka setnych sekundy. Mimo dość dużych rozmiarów i wydawało by się nieproporcjonalnego ciała, jest bardzo zwinna i sprytna.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Mówienie teraz o standardowym stanowisku – sródleśne czy polne łąki albo brzegi lasów – mija się z celem. Modliszek jest coraz więcej, w różnych środowiskach, także urbanistycznych czy agrocenozach. To dobrze, bo jest to kolejny organizm poszerzający opór środowiska i będący sprzymierzeńcem rolnika. Modliszki to pożyteczne organizmy, będące pod ścisłą ochroną.

Tekst i fot. Katarzyna Kupczak

Katarzyna Kupczak
Katarzyna Kupczak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (w 1995 r.), ze specjalnością „ochrona roślin”, podjęła pracę w wydawnictwach – Plantpress Sp. z o.o i Agrosan Sp. z o.o., w których realizuje swą pasję – upowszechnianie wśród rolników wiedzy na temat ochrony roślin. W dorobku redaktorskim, poza licznymi popularyzatorskimi artykułami publikowanymi na łamach czasopism: „Hasło Ogrodnicze”, „MPS Sad”, „Warzywa”, „Szkółkarstwo”, „Farmer”, „Informator Sadowniczy”, ma ponad 50 książek, w tym wiele praktycznych monografii propagujących uprawę roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych oraz atlasów chorób i szkodników roślin rolniczych (w tym ogrodniczych). Jej główną wizytówką są wydawane co roku od przeszło dekady autorskie programy ochrony roślin sadowniczych i warzywniczych.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl