• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMusimy drobiazgowo podliczać koszty produkcji. Szanujmy swoją pracę!

Musimy drobiazgowo podliczać koszty produkcji. Szanujmy swoją pracę!

Ceny, które otrzymujemy w ramach wynagrodzenia, coraz bardziej odbiegają od akceptowalnych norm. Zdarza się, że stawki już na początku sezonu nie pokrywają naszego wkładu, a z czasem spadają jeszcze bardziej. Tyczy się to zarówno warzyw sprzedawanych na rynkach hurtowych, jak i tych do przetwórstwa. Nie możemy godzić się na taki stan rzeczy. Szanujmy swoją pracę!

Ceny warzyw, a także rosnące koszty produkcji to tematy, które w ostatnim czasie nabrały szczególnego znaczenia. Jadąc na rynek hurtowy można przeżyć niemały szok spowodowany bardzo niskim wynagrodzeniem dla rolników. Uwagę na to zwraca jeden z producentów, z którym rozmawialiśmy. Mimo, że szczyt podaży polskich, młodych warzyw jest dopiero przed nami, ceny już teraz są bardzo niskie. Co będzie później? Oddamy je za darmo?

– W dzisiejszych czasach mało kto może powiedzieć, za ile konkretnie wyprodukował dane warzywo. Wśród rolników brakuje jedności i sami tak naprawdę obniżamy sobie wzajemnie ceny. Pośrednicy mają nad nami tą przewagę, że wiedzą, ile kosztował ich zakup danej ilości produktu. Wiedzą za ile mogą go sprzedać i będą podejmować takie działania, by na tym nie stracić. Tymczasem, wielu z nas nie liczy dokładnie, ile powinniśmy zażądać od klienta. Ceny są co prawda ustalane przez rynek, niemniej, powinniśmy szanować swoją pracę i nie sprzedawać ich po kosztach. Musi być to jednak wspólna decyzja. Wielu z nas ma bardzo napięty grafik, przez co nie może sobie pozwolić na kilkunastogodzinne wyjazdy na rynki i gdy natrafi się okazja sprzedaje produkt znacznie taniej. To niestety obniża ceny pozostałym – zwraca uwagę jeden z producentów na rynku.

Musimy wszyscy szanować swoją pracę i trzymać się wyższych cen, bo to co teraz widzimy na rynku jest nie do opisania. Polskie młode ziemniaki osiągają już ceny 1,50/2,00 zł za kilogram, a wciąż ich przybywa… W szczycie sezonu nie poradzimy sobie z kosztami. Ten sam schemat powtarza się niestety co roku i to samo tyczy się warzyw, które trafiają do przetwórni. Kilka lat produkujemy za bezcen, by w jednym sezonie, gdy wielu z nas zaczyna mówić o rezygnacji z upraw, przetwórnie się „zlitowały” i zmniejszyły swoje marże, a tym samym zwiększyły wynagrodzenie dla rolników. Musimy skrupulatnie liczyć to, ile kosztuje nas wyprodukowanie jednego kilograma danego warzywa. Musimy trzymać się tych cen i szanować swoją pracę.

Ilość uprawianych warzyw zwiększa się z roku na rok. Produktów będzie coraz więcej i niestety musimy zacząć podchodzić do tej kwestii bardziej racjonalnie. Nie możemy już opierać swojej produkcji tylko i wyłącznie na rynkach hurtowych. Sadząc warzywa powinniśmy mieć na względzie to, gdzie je sprzedamy i szukać rozwiązania już na samym początku. Wraz z tym musimy mieć wiedzę, ile kosztowało nas wyprodukowanie danej ilości warzywa, by sprzedać je z zyskiem. Nie możemy być w pełni uzależnieni od woli innych, bo każdy chce dla siebie jak najwięcej…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Co o tym sądzicie?


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl