yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościNa co mogą liczyć uchodźcy? Świadczenia zdrowotne, 500 plus, legalna praca

Na co mogą liczyć uchodźcy? Świadczenia zdrowotne, 500 plus, legalna praca […]

Jak podaje MSWiA, już niemal 600 tys. uchodźców znalazło schronienie w Polsce od wybuchu wojny na Ukrainie. Z dnia na dzień liczba ta nieustannie rośnie. Na jaką pomoc ze strony polskiego rządu mogą liczyć Ukraińcy?

Jeszcze w tym tygodniu ma zostać przyjęta ustawa, w której rząd zawarł formy pomocy uchodźcom.

Co to oznacza w praktyce?

Wprowadzenie ustawy da uchodźcom podobne prawa, które posiadamy my – Polacy. Będą to przede wszystkim świadczenia zdrowotne, czyli bezpłatna pomoc medyczna finansowana przez NFZ (Na opiekę zdrowotną uchodźców zostaną przeznaczone dodatkowe środki).

Kolejną ważną kwestią, która zostanie udostępniona dla Ukraińców, są świadczenia rodzinne i dostęp do opieki społecznej. Mowa tutaj o szeregu świadczeń – świadczeń rodzinnych, 500 plus, świadczenia wychowawczego, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz świadczenia dobry start, na analogicznych zasadach, jakie obecnie dotyczą cudzoziemców.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Niemniej znaczące jest zatrudnianie naszych wschodnich sąsiadów. Jak wspominaliśmy w poprzednim artykule – każdy, kto spełnia warunki legalnego pobytu, ma dostęp do rynku pracy. Pracodawca musi jedynie zawiadomić urząd pracy, że zatrudnia uchodźcę.

Dodatkowe środki będą również przysługiwać samorządom – pokrycie kosztów związanych z przyjęciem i opieką nad obcokrajowcami. Koszty odnoszące się do opieki lekarskiej, zakwaterowania i wyżywienia, a także edukacji dzieci pokryje państwo.

Wyżej wymienione świadczenia będą przysługiwać wszystkim legalnie przebywającym w kraju uchodźcom, czyli każdemu, kto od 24 lutego otrzymał pieczątkę przechodząc przez granicę.

Pozostaje pytanie – Jak wpłynie to na naszą gospodarkę? Z jednej strony to więcej rąk do pracy, których wcześniej w wielu branżach, także w rolnictwie, brakowało. Z drugiej, to znacznie większe wydatki kraju, który już teraz zmaga się z konsekwencjami wojny. Pomoc i wparcie jest teraz najważniejsze, jednak nie zapominajmy o polskich rodzinach.

Źródło: businessinsider.com.pl

zdjęcie: gov.pl

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl