• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNagły wzrost cen ogórków. Rynek hurtowy Bronisze

Nagły wzrost cen ogórków. Rynek hurtowy Bronisze [06.09.2022]

W ubiegłym czasie na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach sytuacja ogórków nie kształtowała się najlepiej. Ilość towaru na rynku była na rekordowym poziomie. Momentalnie wpłynęło to na ceny, które zaczynały się od zaledwie 0,80 zł za kilogram… Co gorsza, popyt był bardzo niski i ciężko było cokolwiek sprzedać. Warunki uległy jednak zmianie, a ceny oferowane producentom wzbiły się na znacznie wyższy pułap.

Sytuacja na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach, jeśli chodzi o ogórki, jest dość zróżnicowana. Szczególnie widoczne jest to w przypadku ogórków gruntowych. Wszystko zależne jest bowiem od podaży w dany momencie. Bywają dni, w których towaru jest mniej, przez co ceny wzbijają się na bardziej satysfakcjonujący poziom. Analogicznie, zwiększona podaż wywołuje momentalne spadki. Taki stan rzeczy mogliśmy odczuć w sierpniu, kiedy to producenci mieli problem, by zaparkować na placu… Stawki w owym okresie również odchodziły od oczekiwań, gdyż zaczynały się od 0,80 zł za kilogram. Sytuacja uległa jednak zmianom.

Już w ubiegły czwartek rolnicy informowali o nadchodzących wydarzeniach. Uprawy ogórka kończyły się, a założenie nowych plantacji wiązało i nadal wiąże się z wysokimi kosztami, przez co wielu z nich rezygnuje. Na ten moment producenci, którzy posiadają w ofercie ogórki gruntowe, mogą liczyć na stawki kształtujące się w przedziale 4,00-7,00 zł za kilogram. Wyższy przedział cenowy dotyczy rzecz jasna najdrobniejszych sztuk. Niemniej, tak jak wspominaliśmy, wciąż zauważalne są wahania podażowe. Ceny w dużej mierze uzależnione są od tego, ilu rolników jest na placu. Zdarzają się momenty, w których stawki spadają do 3,00 zł. Porównując je jednak z niedawno widocznym okresem, pozostają na zdecydowanie wyższym poziomie.

Zmienne warunki tyczą się również ogórków spod osłon. Niezwykle wysokie koszty znalazły bowiem bardzo negatywne odbicie w produkcji. Prowadzenie upraw na wysokim poziomie wymagało poświęcenia ogromnych nakładów, na co nie każdy mógł sobie pozwolić. W dużej mierze do aktualnej sytuacji przyczyniły się również niesprzyjające warunki pogodowe. Wysokie temperatury utrudniały rozwój roślin, przez co wydajność spadała a utrzymanie wysokiej jakości stanowiło niemałe wyzwanie. Wszystko to wpłynęło na niższą podaż, która zauważalna jest aktualnie na rynku. Jeśli chodzi o sprzedaż hurtową, stawki zaczynają się od 4,50 zł za kilogram. Natomiast producenci sprzedający detalicznie mogą oczekiwać cen do 6,00 zł za wysokiej jakości towar z kwiatkiem.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl