reklama
Marchew kalafior cebula monsanto seminis nasiona

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
RhizoVITAL
AktualnościNajpierw ekologia, później bankructwo

Najpierw ekologia, później bankructwo

W obecnych czasach bardzo wiele mówi się o przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Wprowadzane są ograniczenia na stosowanie niektórych nawozów czy środków ochrony roślin. Niemniej, zmiany te wiążą się z wieloma wyzwaniami dla producentów, co doskonale ukazuje przypadek Sri Lanki. O czym mowa?

Jak czytamy w Biuletynie dziennym Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao, Sri Lanka od kilku tygodni zmaga się z głębokim kryzysem. Przyczynia się do tego wiele czynników, a jednym z nich jest brak żywności spowodowany niższą produkcją rolną. W 2021 roku tamtejszy rząd zakazał używania nawozów sztucznych i pestycydów. Powołał się przy tym na rzekome względy ekologiczne i chęć uniezależnienia kraju od importu wspominanych produktów. Głęboki spadek produkcji rolnej wymusił wycofanie się z tej decyzji jesienią ubiegłego roku, ale braki żywności są na wyspie odczuwalne do dziś.

reklama
Baner PORW 2025

Około dwa tygodnie temu, Sri Lanka ogłosiła bankructwo. Poza problemami z żywnością występowały również braki paliwa, leków oraz energii elektrycznej. Przyczyn takiego stanu rzeczy dopatrywać się można w wielu płaszczyznach. Z pewnością przyczyniły do tego wspomniane zakazy w zakresie produkcji rolnej. Obniżenie głównej stawki VAT z 15 na 8% powiększyło deficyt i uzależniło kraj od długu zagranicznego. Idąc dalej możemy wyróżnić także nietrafione inwestycje publiczne oraz przemoc w postaci zamachów bombowych, które zniechęciły turystów, a byli oni znaczący dla tamtejszej gospodarki. Kolejnym ciosem była pandemia, a ostatecznie pogrążyła ją inwazja Rosji na Ukrainę.

Problemy te nie są wyłącznie domeną Sri Lanki i same z siebie nie doprowadziłyby zapewne do jej obecnego położenia. Czynnikiem, którzy przeważył szalę było umocnienie dolara w następstwie globalnej ucieczki od ryzyka i zacieśnienia polityki pieniężnej w USA. W efekcie Sri Lanka – kraj z dużym deficytem obrotów bieżących utraciła zdolność obsługi swojego zagranicznego zadłużenia oraz pozyskiwania kluczowych towarów z importu. Przypadek Sri Lanki najprawdopodobniej nie będzie odosobniony, gdyż wiele państw rozwijających się narażonych jest na podobne ryzyka – czytamy w Biuletynie.

Źródło: pekao.com.pl

reklama
Prenumerata Warzywa 2024 - baner
reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]