yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNajwiększa moc oświetlenia LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego w Polsce

Największa moc oświetlenia LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego w Polsce

Powiększa się w Polsce powierzchnia upraw warzyw doświetlanych. Signify, światowy lider branży oświetleniowej, zainstalował oświetlenie LED w kolejnej szklarni w Polsce, w której uprawiany jest pomidor malinowy.

Gospodarstwo Ogrodnicze Piotr Kociszewski, należące do grupy producenckiej VegaPOL dysponuje 6 hektarowym kompleksem szklarniowym, z czego około 2 ha to produkcja doświetlana systemem LED na poziomie do 260 umol/s/m2. To pierwszy wielkopowierzchniowy projekt szklarniowej uprawy pomidora malinowego ?, o tak dużej mocy światła nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Europy Centralnej ???.

Uprawa całoroczna w polskich warunkach

W Polsce całoroczna uprawa pomidora możliwa jest jedynie w szklarniach z wykorzystaniem sztucznego doświetlania. Najbardziej powszechne są tradycyjne wyładowcze lampy sodowe – HPS, które są niezwykle energochłonne. Alternatywą jest wykorzystanie nowoczesnych technologii opartych na oświetleniu LED. Takie rozwiązania pozwalają oszczędzać energię elektryczną nawet do 50% w porównaniu do lamp sodowych, przez co są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Systemy oparte na modułach LED emitują również znacznie mniej ciepła niż HPS, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania szklarni, a co za tym idzie klimat na obiekcie jest bardziej optymalny. To najbardziej ekologiczny sposób całorocznej produkcji pomidora ? na jaki pozwala współczesna technologia.

Aspekty ekologiczne cieszą się coraz większym uznaniem w oczach konsumentów pomidorów, a co za tym idzie mają coraz większą realną wartość handlową dla ogrodnika korzystającego w swojej produkcji z technologii LED. Cieszymy się, że po pierwszych mikro-testach Pan Piotr Kociszewski jeszcze w 2019 roku zdecydował się na duży, hektarowy projekt LED, w tym sezonie niemal podwajając areał swojej instalacji LED’owej do łącznej powierzchni ok. 2ha” – mówi Maciej Król, Ekspert Rozwoju Biznesu Horti LED CEE w Signify.

W gospodarstwie ogrodniczym VegaPOL – Kociszewski zastosowane zostało rozwiązanie oświetleniowe FULL LED o mocy do 260 umol/s/m2, które pozwala na intensywną uprawę pomidora ? w okresie zimowym bez względu na ilość światła naturalnego. Jest to pierwszy wielkomocowy projekt w Polsce i Europie Centralnej, co jest zgodne z najnowszymi trendami światowymi polegającymi na maksymalizacji ilości światła na m2 uprawy. Standardowo w szklarniach naszego regionu wykorzystuje się moc światła zbliżoną do wartości około 200 umol/s/m2, przy czym w Polsce bardzo często są to instalacje oświetleniowe o świetle słabszym – lub też nawet zdecydowanie słabszym – niż wyżej wzmiankowany poziom.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Innowacyjne rozwiązania wspierają zrównoważony rozwój

Gospodarstwo Ogrodnicze Piotr Kociszewski, należące do grupy producenckiej VegaPOL, zostało założone w 1998 r., a Piotr Kociszewski jest kontynuatorem szklarniowych rodzinnych tradycji.
W swojej działalności koncentruje się na uprawie pomidora malinowego w najbardziej ekologiczny sposób, na który pozwalają innowacyjne technologie, takie jak oświetlenie LED oraz szkło dyfuzyjne, wspierające osiąganie celów zrównoważonego rozwoju.  „Wielkomocowy projekt FULL LED w naszej szklarni okazał się sukcesem. Specjaliści ds. uprawy Signify aktywnie dzielili się z nami swoim szerokim know-how w kwestii doświetlanych upraw pomidora co było dla nas bardzo ważne. Tym bardziej, że nasza instalacja to pierwszy wielkopowierzchniowy projekt szklarniowego oświetlenia o tak dużej mocy – 260 umol/s/m2 – w Polsce. Naszym głównym mottem jest stosowanie metod, które dają gwarancję, że sprzedawane warzywa są zdrowe i nie zawierają zanieczyszczeń pochodzących ze środków chemicznych oraz to, że są produkowane
w najbardziej eko-przyjazny sposób.” – mówi Piotr Kociszewski, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego P. Kociszewski.

Wspieranie dostępności żywności przy pomocy oświetlenia LED pokazuje nasze zaangażowanie w wparcie zdrowia i dobrego samopoczucia (UN Sustainability Development Goal 3 – SDG3) i jest kluczowe, do wypełnienia nowego pięcioletniego programu Jaśniejsze Życie Lepszy Świat 2025, w ramach którego skupimy się na podwojeniu swojego pozytywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo.

Źródło: materiały prasowe

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl