yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNajwyższa inflacja od 1997 roku a główną przyczyną… ceny paliw!

Najwyższa inflacja od 1997 roku a główną przyczyną… ceny paliw!

Inflacja w Polsce rośnie w zatrważającym tempie. Szczególnie odczuwalne jest to właśnie dla nas – warzywników. Koszty wszelkich surowców potrzebnych do produkcji pną się w górę, natomiast ceny warzyw zdają się stać w miejscu lub nawet maleć. Główny Urząd Statystyczny poinformował, z jakim poziomem inflacji mamy do czynienia aktualnie. Czy może być jeszcze gorzej?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego wzrosły o +15,6%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o +1,5%. Taka, a nie inna sytuacja, wynika głównie z drożejących paliw. Porównując aktualne koszty, które napotkamy na stacjach z tymi, które widzieliśmy w czerwcu 2021 r., możemy zaobserwować przyrost na poziomie +46,7%. Odnosząc się natomiast do poprzedniego miesiąca za paliwa zapłacimy +9,4%. Idąc dalej, w ujęciu rocznym dość znacząco podrożała także energia +35,3% i żywność +14,1%.

Niewątpliwie są to dość znaczące podwyżki. Pomijając fakt, że każdego z producentów można określić mianem zwykłego konsumenta, ponoszone przez nas koszty są wyższe. Wpływają na to rekordowo wysokie ceny nawozów, a także wspomnianych paliw, których używamy przy produkcji w znacznej ilości. Ponadto, oddziałuje na nas wiele innych wydatków, które są konieczne, by prowadzić uprawy na wysokim poziomie. Tymczasem, warzywa i inne produkty rolne osiągają bardzo niskie ceny, przynajmniej na skupach czy rynkach hurtowych. Stawki są często takie same lub nawet niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy koszty były znacznie mniejsze.

Osoby spoza branży mogą pomyśleć, że tak wysoka inflacja to po części wynik narzucanych przez rolników cen. Niestety, rzeczywistość jest nieco inna. Żywność w marketach jest droga, jednak przyczyną takiego zjawiska są marże narzucane przez pośredników oraz sam market. Sytuacja producentów jest nadzwyczaj trudna. Przykro jest widzieć, że za ogrom włożonej pracy, masę problemów napotkanych po drodze czy wspominane koszty, które sprawiają, że produkcja warzyw czy innych produktów jest dość ryzykowna, rolnicy uzyskują grosze… Czy tak wysoka inflacja nie powinna również oddziaływać na ceny widoczne zarówno na skupach jak i rynkach hurtowych?

Źródło: GUS

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl