yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNie zapominajmy o liczeniu kosztów produkcji

Nie zapominajmy o liczeniu kosztów produkcji

Kolejne związki producentów ziemniaków z zagranicy alarmują o rosnących kosztach produkcji. Apelują, aby producenci dokładnie liczyli koszty produkcji i trzymali ceny.

Rolnicy w Hiszpanii szykują się do sadzenia ziemniaków. Tamtejsze Stowarzyszenie Plantatorów Ziemniaków Kastylii i León (APPACYL) obliczyło, że koszty produkcji wzrosną w nadchodzącym sezonie o 1400 euro/ha.

Największy udział w kosztach produkcji mają wzrosty cen energii elektrycznej. W hiszpańskich prowincjach dużą przeszkodą może okazać się również brak wody – nawadnianie to ogromna składowa kosztów produkcji.

Podane wyżej 1400 euro na hektar to szacunki wyliczone w listopadzie. Stowarzyszenie podkreśla, że trzeba te szacunki poprawić i prawdopodobnie obecnie będzie to 1800-2000 euro/ha, czyli około 4 centy za kilogram.

W tej chwili wielu rolników z tego rejonu zawarło umowy z odbiorcami, którzy zaoferowali od 2 do 3 centów więcej za kilogram. Szef organizacji odradza zawieranie umów poniżej 20 centów na ziemniaki konsumpcyjne i poniżej 17 centów na ziemniaki przemysłowe.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tak samo NEPG, organizacja zrzeszająca plantatorów ziemniaków z Niemiec, Holandii, Belgii i Francji, radzi swoim plantatorom, aby przed podpisaniem umowy sprawdzili, czy oferowana cena pokrywa koszty produkcji. Nalega, aby nie patrzeć na średnie koszty w określonym obszarze, ale obliczać własne koszty produkcji firmy, co pozwoli dokonać porównania. Aby zapewnić zaopatrzenie, przetwórcy ziemniaków w Europie Północnej i Zachodniej oferują kontrakty wyższe od 2,45 do 4 centów za kilogram.

Źródło: agf.com, Agrodigital.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl