yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNiektóre odmiany ziemniaków zyskują bardziej niż pozostałe

Niektóre odmiany ziemniaków zyskują bardziej niż pozostałe [13.01.2023]

Wraz z biegiem czasu na rynku w Broniszach nastąpiły pewne wahania cenowe dotyczące ziemniaków. Aktualnie producenci mogą spodziewać się nieco wyższych stawek. Warto również zaznaczyć, że import wciąż nie pojawił się wśród ofert i biorąc pod uwagę otaczające nas warunki… Najprawdopodobniej tak pozostanie.

Zacznijmy od sytuacji dotyczącej krajowych ziemniaków… Tak jak wspominaliśmy w tytule, niektóre odmiany zyskują bardziej aniżeli pozostałe. Co to oznacza? Ziemniaki z czerwoną skórką osiągają nieco wyższe ceny. Tyczy się to odmian typu Ricarda, Monte Carlo czy Rudolph. W sprzedaży hurtowej wynagrodzenie za wymienione odmiany kształtuje się w granicach 20,00 zł za 15 kilogramowy worek. Mówiąc natomiast o sprzedaży detalicznej, stawki oscylują na poziomie 25,00 zł za worek.

Jak sytuacja przedstawia się w przypadku pozostałych odmian? Tutaj stawki są niestety nieco niższe i wciąż możemy napotkać oferty typu 15,00 zł za 15 kilogramowy worek. Niemniej, najczęściej spotykanymi aktualnie cenami są te, które zawierają się w przedziale 16,00-18,00 zł za worek. Zarówno w przypadku wyżej wspominanych ziemniaków z czerwoną skórką, jak i tych „zwykłych” odmian, ogromne znaczenie ma zaufanie pomiędzy producentem a odbiorcą. W handlu jest to jeden z warunków uzyskania wyższych stawek.

Idąc dalej… Warto zwrócić uwagę na import. Import, którego aktualnie nie ma na rynku i najprawdopodobniej się to nie zmieni. Wynika to rzecz jasna ze zdecydowanie niższych zbiorów w krajach, z których dotychczas dostarczano ziemniaki do Polski. Dotkliwe susze i upały wywołały spadek produkcji, co z kolei przyczyniło się do wzrostu cen. Doliczając koszty transportu i marżę importera, cały proces staje się nieopłacalny. Krajowi producenci mogą więc cieszyć się swobodą na rynku, która na ten moment nie jest zagrożona przez towar z zagranicy.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl