Niektóre odmiany ziemniaków zyskują bardziej niż pozostałe [13.01.2023]

Wraz z biegiem czasu na rynku w Broniszach nastąpiły pewne wahania cenowe dotyczące ziemniaków. Aktualnie producenci mogą spodziewać się nieco wyższych stawek. Warto również zaznaczyć, że import wciąż nie pojawił się wśród ofert i biorąc pod uwagę otaczające nas warunki… Najprawdopodobniej tak pozostanie.

Zacznijmy od sytuacji dotyczącej krajowych ziemniaków… Tak jak wspominaliśmy w tytule, niektóre odmiany zyskują bardziej aniżeli pozostałe. Co to oznacza? Ziemniaki z czerwoną skórką osiągają nieco wyższe ceny. Tyczy się to odmian typu Ricarda, Monte Carlo czy Rudolph. W sprzedaży hurtowej wynagrodzenie za wymienione odmiany kształtuje się w granicach 20,00 zł za 15 kilogramowy worek. Mówiąc natomiast o sprzedaży detalicznej, stawki oscylują na poziomie 25,00 zł za worek.

Jak sytuacja przedstawia się w przypadku pozostałych odmian? Tutaj stawki są niestety nieco niższe i wciąż możemy napotkać oferty typu 15,00 zł za 15 kilogramowy worek. Niemniej, najczęściej spotykanymi aktualnie cenami są te, które zawierają się w przedziale 16,00-18,00 zł za worek. Zarówno w przypadku wyżej wspominanych ziemniaków z czerwoną skórką, jak i tych „zwykłych” odmian, ogromne znaczenie ma zaufanie pomiędzy producentem a odbiorcą. W handlu jest to jeden z warunków uzyskania wyższych stawek.

Idąc dalej… Warto zwrócić uwagę na import. Import, którego aktualnie nie ma na rynku i najprawdopodobniej się to nie zmieni. Wynika to rzecz jasna ze zdecydowanie niższych zbiorów w krajach, z których dotychczas dostarczano ziemniaki do Polski. Dotkliwe susze i upały wywołały spadek produkcji, co z kolei przyczyniło się do wzrostu cen. Doliczając koszty transportu i marżę importera, cały proces staje się nieopłacalny. Krajowi producenci mogą więc cieszyć się swobodą na rynku, która na ten moment nie jest zagrożona przez towar z zagranicy.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności