yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNiemieccy warzywnicy w tarapatach

Niemieccy warzywnicy w tarapatach

Pomimo ogromnych protestów, z dniem 1 października 2022 roku płaca minimalna wzrosła w Niemczech do 12 euro za godzinę. Jako najbardziej poszkodowaną grupę wymienia się producentów szparagów.

Jak czytamy na jednym z niemieckich serwisów branżowych – fruchtportal, pomimo ostrzeżeń ze strony rolnictwa o poważnych konsekwencjach dla sektora rolnego, planowany wzrost płacy minimalnej do 12 euro za godzinę brutto nastąpił 1 października 2022 roku.

„Za szczególnie zagrożoną uważamy rentowność firm z dużym zapotrzebowaniem na pracę ludzką… Zwłaszcza firmy z uprawami specjalnymi, takimi jak owoce jagodowe czy szparagi, są coraz bardziej uzależnione od pracy ręcznej i siły roboczej. Wyższe płace nie zostaną zrekompensowane wyższymi cenami – obawia się wiceprezes Landvolk Ulrich Löhr.

Rolnicy już teraz borykają się z ogromnymi obciążeniami finansowymi spowodowanymi wojną na Ukrainie, przez co mniejsze gospodarstwa często nie są w stanie wytrzymać tej presji kosztowej i rezygnują z dalszej działalności.

Jak dodaje, ludzie powinni być uczciwie opłacani za swoją pracę. Zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące koszty energii i możliwość zakupu dobrej żywności produkowanej w ich kraju. Rolnicy są gotowi poprzeć ten wzrost, ale muszą być w stanie generować wzrost dochodów poprzez wyższe ceny produktów rolnych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

A to niestety niesie za sobą obawę, że niemieccy konsumenci wybiorą tańsze towary z importu. Jak przywołuje serwis, we Włoszech nie ma płacy minimalnej, w Hiszpanii płaca minimalna wynosi 6,06 euro za godzinę, w Grecji 3,83 euro za godzinę, a na Węgrzech tylko 3,21 euro za godzinę. (źródło: fruchtportal.de)

W kontekście tej informacji pewnie pojawią się pytania, czy powinniśmy się obawiać… Zdaniem wielu ekspertów nie. Pamiętajmy, że dla potencjalnych pracowników może się to wydawać zachęcającą sumą. Warto mieć jednak na uwadze, że koszty utrzymania są w Niemczech znacznie wyższe. Nie jest tajemnicą, że pracując na Zachodzie należy zazwyczaj opłacić lokum, wyżywienie, a także media, które kosztują znacznie więcej niż w Polsce!

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl