Niepewność wpływa na eksport chińskiego czosnku

czosnek

Chińskie firmy przetwarzające czosnek stopniowo wznowiły działalność. Jednak rosnąca epidemia COVID-19 w Europie powoduje niepewność na rynku eksportowym czosnku”. Sun Zong, rzecznik Grupy Huaguang, przedstawił wgląd w obecną sytuację na chińskim rynku czosnku.

Fabryka w Jinxiang wznowiła działalność około trzy tygodnie temu. Oprócz konserwowanego czosnku, Huaguang Group sprzedaje również ząbki czosnku, mrożoną pastę czosnkową, mrożone szparagi i czarny czosnek. Niektóre produkty firmy posiadają certyfikaty Global GAP, BRC, SEDEX i SMETA. Zatrudniamy głównie lokalnych pracowników i wielu z nich było w stanie szybko wrócić do pracy. Nie mieliśmy niedoborów siły roboczej. Rozpoczęliśmy produkcję od towaru na rynek Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ wymagania dotyczące jakości produktu są tam stosunkowo niskie. Obecnie wznawiamy eksport do Pakistanu i Sri Lanki, gdzie już dotarły nasze pierwsze dostawy czosnku. Rynek europejski ma wyższe wymagania, dlatego czosnek wymaga dłuższego przetwarzania. Wróciliśmy do produkcji na rynek europejski dwa tygodnie temu, a pierwsze dostawy powinny dotrzeć na miejsce pod koniec marca ” – powiedział Sun Zong.

„W ubiegłym miesiącu nasz eksport świeżego czosnku był o 20% niższy niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Głównym powodem tego spadku są przejściowe niedobory siły roboczej podczas początkowej fazy epidemii koronawirusa. Nie byliśmy w stanie przetworzyć naszych zamówień na czas. Cena chińskiego czosnku na rynku europejskim wynosi obecnie ok 1400-1 500 USD za tonę.

źródło: FreshPlaza

Zapytany o swoje prognozy na nadchodzące tygodnie na chińskim rynku czosnku, Sun Zong odpowiedział: „O ile nam wiadomo, Manila zamknęła ruch morski i lotniczy do Filipin. Inne kraje mogą powziąć podobne środki i zamknąć granice dla transportu morskiego. Weźmy na przykład rynek europejski. Sprzedajemy około 30-40% naszych produktów w supermarketach, a pozostałe 60-70% naszego czosnku jest sprzedawane na rynkach hurtowych. Restauracje należą do najważniejszych klientów rynków hurtowych ”.

„Ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się w całej Europie, wiele rządów zdecydowało o zamknięciu restauracji. Jeśli ich właściciele zamkną lokale tymczasowo ogólna wielkość sprzedaży czosnku z pewnością spadnie, a szybkość dostaw ulegnie spowolnieniu. Importerzy czosnku z kolej prawdopodobnie zmniejszą wielkość importu czosnku. W końcu epidemia COVID-19 zmniejszy ogólne zapotrzebowanie na czosnek. Im dłużej trwa ta sytuacja, tym poważniejsze będą konsekwencje. Dlatego jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w eksporcie czosnku i z niepokojem oczekujemy najbliższych kilku tygodni. Nowe zbiory świeżego czosnku rozpoczną się około 10-15 maja, ale obecna ilość starego czosnku w magazynach jest nadal bardzo duża. Pojawienie się świeżego towaru na rynku chińskim będzie kolejnym ciosem dla cen tego warzywa. Cena na pewno spadnie. ”

źródło: FreshPlaza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności