yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNiepokój na rynku przyczyną wzrostu cen marchwi

Niepokój na rynku przyczyną wzrostu cen marchwi [01.12.2022]

Ubiegłotygodniowe mrozy zaskoczyły wielu warzywników. Pozostałe na polach warzywa zostały bowiem narażone na oddziaływanie niskich temperatur, co z kolei wywołało niepokój na rynku. Niepokój, który znalazł odzwierciedlenie w nieco wyższych cenach krajowej marchwi.

W ubiegłym tygodniu wszystkich nas zaskoczyły dość drastyczne spadki temperatur oraz obfite opady śniegu. Wielu gospodarzy wstrzymywało się bowiem ze zbiorami. Tyczy się to zarówno warzyw kapustnych jak i korzeniowych. W przypadku drugiej grupy producenci mieli w planach zaczekać do połowy grudnia. Znacznie łatwiej jest bowiem przechowywać produkt w gruncie… Wspominany spadek temperatur zagroził jednak uprawom, gdyż odsłonięte części roślin były narażone na przemarznięcie…

Na ten moment trudno ocenić, czy niesprzyjające warunki pogodowe odbiją się na jakości zebranej marchwi w znaczącym stopniu, niemniej… Sama możliwość niższej podaży w nachodzącym okresie wywołała niepokój na rynku. To z kolei znalazło odzwierciedlenie w nieco wyższej cenie oferowanej producentom w ramach wynagrodzenia. Aktualnie stawki oscylują bowiem z przedziale 1,10-1,20 zł za kilogram. Uprzednio kształtowały się natomiast na pułapie o 0,10 zł niższym. Różnica jest co prawda stosunkowo niewielka, niemniej, uwzględniając bieżące koszty produkcji i przechowywania, każdy grosz jest na wagę złota.

Krajowi producenci muszą się jednak liczyć także z zagraniczną konkurencją… Na rynku hurtowym w Broniszach występuje bowiem importowana marchew z Holandii. Ceny w tym przypadku przedstawiają się na poziomie 1,30-1,40 zł za kilogram. Warto jednak tutaj przypomnieć, że zawsze najlepszym rozwiązaniem jest wspieranie krajowych producentów, przez co należy rozumieć zakup polskich warzyw. Warunki w aktualnym roku są bardzo ciężkie i wszyscy wspólnie musimy zadbać o swoją przyszłość…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl