yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNieścisłości i oszustwa na rynku czosnku

Nieścisłości i oszustwa na rynku czosnku

Nieścisłości i oszustwa… W aktualnych warunkach są to niedopuszczalne zjawiska. Realia okazują się jednak inne. Rynek czosnku jest ich pełen…

Organizacje zrzeszające producentów w Hiszpanii, Francji, Włoszech oraz Portugali zwróciły się w stronę Unii Europejskiej o interwencję, która wymagana jest na rynku czosnku. Wśród żądań pojawiła się potrzeba przekonania dużych sieci marketów, aby te płaciły rolnikom wyższe ceny za dostarczane produkty. Skutek tych postulatów powoli zaczyna być widoczny. Niemniej, to zaledwie ułamek całości… Istotnym problemem są bowiem zakazy stosowania poszczególnych środków ochrony roślin, dla których nie występują żadne alternatywy na rynku. W dużym stopniu ogranicza to możliwości produkcyjne, a także wpływa na jakość uzyskanych plonów.

W obecnej sytuacji bardzo ważna jest również konkurencyjność. Tutaj pojawia się kolejna kwestia wymagająca pilnej interwencji. Hiszpańscy producenci dostrzegają problem masowego importu tego towaru z Egiptu. Tam produkcja jest znacznie tańsza, przez co import jest niezwykle opłacalny, nawet po uwzględnieniu kosztów transportu do Europy. Co gorsza… Przewóz egipskiego czosnku nie podlega opłatom na granicy celnej. Uwzględniając ten fakt producenci warzywa zwrócili się o ponowny przegląd umowy zawartej z tym krajem.

Kolejna kwestia to importowany czosnek z Chin. Import świeżego produktu ze wspomnianego kraju podlega kontyngentowi, którego przekroczenie wiąże się z naliczeniem opłaty w wysokości 1,20 euro za kilogram. Niewątpliwie jest to odstraszająca kwota dla importerów. Znaleźli oni jednak wyjście z sytuacji… Wyjście, które jest niczym innym jak oszustwem podatkowym przyczyniającym się do strat po stronie europejskich producentów.

Chiński czosnek mrożony nie podlega bowiem żadnym kontyngentom czy taryfom. Z tego względu transport czosnku odbywa się w pojemnikach zachowujących temperaturę od -2 do -4 stopni Celsjusza i następnie trafia na europejski rynek jako produkt mrożony. Finalnie sprzedaje się go rzecz jasna jako produkt świeży. Warto zauważyć, że według obowiązującego prawa czosnek mrożony powinien być transportowany w temperaturze -20 stopni Celsjusza. W ten właśnie sposób omijane są ograniczenia i opłaty…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Komisja Europejska w powyższych przypadkach wszczęła już postępowanie wyjaśniające.

Źródło: lainformacion.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl