• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNiska dostępność węgla i niepowodzenie rządowego programu dopłat

Niska dostępność węgla i niepowodzenie rządowego programu dopłat

Spora część ekspertów i zwykłych konsumentów wątpiła w powodzenie rządowego programu maksymalnych cen na węgiel oraz dopłat dla przedsiębiorców. Po cichu każdy liczył, że prognozy okażą się mylne, jednak tak się nie stało. Zainteresowanie dopłatami było znikome, a sytuacja na rynku nie uległa zmianie. Wciąż zmagamy się z niską dostępnością i wysokimi cenami. Co dalej?

Abstrakcja, którą stanowił rządowy program dopłat, dobiegła końcowi już na samym początku jej istnienia. Niewielu przedsiębiorców wyraziło bowiem chęć wzięcia udziału. Czy jest w tym coś dziwnego? Zdecydowanie nie… Dopłata w wysokości 1073,13 zł do tony węgla, który zostanie sprzedany w cenie maksymalnej 966,60 zł, zwyczajnie się nie kalkulowała. Pomijając fakt, że aktualnie narzucane marże są zdecydowanie wyższe i stawki za opał oscylują w przedziale 2,5-3,5 tys. zł, pozostaje jeszcze kwestia niepewności ze strony przedsiębiorców, którzy zdecydowaliby się obniżyć ceny. W planach była wypłata dopłat po dość długim okresie, a budżet przeznaczony na ten cel miał swój limit.

Co więc stanie się dalej skoro nie mamy co liczyć na niższe ceny? Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że w związku z niskim zainteresowaniem wprowadzonych dopłat ze strony przedsiębiorców, rząd wypracuje nowe rozwiązania. Rozwiązania, które będą rekompensować wyższe ceny węgla bezpośrednio dla obywateli. Najprawdopodobniej wciąż mówimy o dopłatach, tylko w nieco zmienionej formie. „Robimy wszystko, aby dostępność węgla była na wysokim poziomie oraz aby system rekompensat umożliwił odpowiednią jego dostępność pod kątem finansowym” – podsumowuje rzecznik rządu.

Mówiąc o dostępności surowca na rynku należy zaznaczyć, że nadchodzący sezon grzewczy stanowi bardzo duże wyzwanie. W niektórych składach węgla brakuje już teraz a po wprowadzeniu nowego programu dopłat nawet Ci, którzy mają uzupełnione zapasy, najprawdopodobniej będą chcieli dodatkowo zabezpieczyć się na przyszłość. Premier Morawiecki zwrócił się z tego względu w stronę Spółek Skarbu Państwa, aby te zaimportowały 4,5 mln ton surowca do końca października. Niemniej, spotkało się to z krytyką osób z branży węglowej i nie tylko. Problemem jest bowiem bardzo krótki okres przeznaczony na realizację. Przepustowość portów nie pozwoli na obsłużenie tak dużej ilości węgla…

W tym wszystkim należy zwrócić uwagę na sytuację, w której znaleźli się producenci. Ogrzanie szklarni czy tunelów foliowych będzie stanowiło niemałe wyzwanie. Z jednej strony mamy wysokie ceny surowca, które nie są akceptowalne przy aktualnych kosztach produkcji, natomiast z drugiej, słyszymy nieustanne doniesienia o brakach w podaży węgla. Warto tutaj zauważyć, że nieudany program rządowy zakładał możliwość zakupu jedynie 3 ton w niższych stawkach. Ogrzanie domów to jedna bardzo istotna kwestia, ale nie zapominajmy o rolnikach, którzy potrzebują surowca również przy produkcji… Wspominana ilość jest zdecydowanie zbyt niska.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Gdyby tylko problemem zajęto się od razu… Sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

Źródło: Twitter Kancelaria Premiera


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl