Niskie ceny kapusty… Spadek względem roku ubiegłego [30.12.2022]

Koszty to temat nieustannie przez nas poruszany, jednak nie sposób o nim nie wspominać. Wymagają one bowiem uzyskania wyższej ceny, aby produkcja była opłacalna. Niestety… Aktualne ceny kapusty pekińskiej pozostawiają wiele do życzenia. Szczególnie, jeśli porównamy je do tych, które odnotowaliśmy w zeszłym roku. To jednak nie wszystko…

Wiele mówi się o opłacalności produkcji. Koszty w roku bieżącym wzrosły bowiem do rekordowego poziomu, przez co stawki uzyskiwane na rynku wymagały zwiększenia. O ile w przypadku poszczególnych warzyw ceny rzeczywiście okazały się wyższe w aktualnym sezonie, tak w przypadku niektórych pozycji wręcz przeciwnie… Jedną z takowych jest kapusta pekińska.

Na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach sytuacja producentów niestety nie kształtuje się najlepiej. Aktualnie mogą oni bowiem oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 2,00 zł za kilogram w hurcie. Warzywo sprzedawane jest w 10 kilogramowych kartonach. W tym wszystkim warto spojrzeć na sytuację, którą obserwowaliśmy w roku ubiegłym. Wówczas ceny kształtowały się na poziomie o 25% wyższym aniżeli obecnie…

Niepokojąca okazuje się również sytuacja tycząca się kapusty białej. Stawki od długiego czasu pozostają na niezmiennym poziomie cenowym. Warto tutaj zauważyć, że z roku na rok rozmiar produkcji wcale nie jest większy, co mogłoby tłumaczyć taki stan rzeczy. Z czego więc to wynika? Istotnym czynnikiem jest podejście konsumentów, którzy wolą kupić gotowy produkt i nie muszą szatkować kapusty samemu.

Sklepikarze i właściciele warzywniaków, którzy są znaczącymi odbiorcami na rynkach hurtowych, ograniczają więc zakupy z wyżej wspominanych względów. Niski popyt uniemożliwia z kolei producentom uzyskanie wyższego wynagrodzenia. Ile wynosi ono aktualnie w przypadku kapusty białej? Stawki w tym przypadku oscylują niezmiennie na poziomie około 1,00 zł za kilogram.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Propozycje zmiany przepisów dotyczących spółdzielni energetycznych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności