yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNiskie ceny pomidorów i ogórków. Sytuacja na podwarszawskich Broniszach

Niskie ceny pomidorów i ogórków. Sytuacja na podwarszawskich Broniszach [25.08.2022]

W ostatnich dniach sytuacja pomidorów oraz ogórków na rynku hurtowym „Bronisze” niestety nie kształtuje się najlepiej. Podaż znacząco wzrosła, natomiast ceny oferowane producentom przedstawiają się na bardzo niskim poziomie. Co gorsza, aktualne warunki pogodowe wpływają na problemy z utrzymaniem wysokiej jakości. Jak więc wygląda to w poszczególnych przypadkach?

Pogoda, pogoda i jeszcze raz pogoda… Czynnik, który ma ogromny wpływ na handel warzywami. Upalne, duszne dni, a także burzowa atmosfera, czyli realia w ostatnich tygodniach, przyczyniają się bowiem do spadku zainteresowania wśród klientów. Właściciele warzywniaków oraz lokalnych sklepików wskazują, że konsumenci robią zakupy tylko w porannych porach, a popyt jest zauważalnie niższy. Odbija się to również na producentach, gdyż zwiększona podaż wymaga wysokiego zainteresowania wśród odbiorców, jednak warunki nie kierują się na dobre tory ku utrzymaniu cen. Wręcz przeciwnie… Jak więc kształtuje się sytuacja na Broniszach?

Zacznijmy od ogórków szklarniowych. Ich ilość na rynku w ostatnim czasie znacząco wzrosła, co niestety momentalnie wpłynęło na ceny. Producenci mogą bowiem oczekiwać stawek na poziomie 2,00 zł za kilogram. Dość podobne warunki dotyczą ogórków typu „kolka”, pochodzących spod osłon. Produkt o ciemnym wybarwieniu osiąga na ten moment ceny rzędu 1,50-2,00 zł za kilogram. Idąc dalej, drobny ogórek „Śremski” kosztuje 3,50 zł za kilogram. Mowa o najdrobniejszych, jasnych sztukach. Natomiast wraz ze wzrostem kalibru ceny niestety drastycznie spadają.

Omawiając sytuację na rynku pomidorów należy wziąć pod uwagę okoliczności. Aktualny sezon to niestety rekordowo wysokie koszty produkcji. Nie wszyscy producenci mogli sobie pozwolić przez to na zastosowanie odpowiedniej ilości nawozów i środków ochrony roślin. W połączeniu z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, czyli niezwykle wysokimi temperaturami, utrzymanie pomidorów w najwyższej jakości stanowi niemałe wyzwanie. Często niestety zdarza się, że towar posiada widoczne wady, przez co hurtownicy i inni odbiorcy naszych produktów są w stanie zapłacić mniej… Stawki w takim przypadku oscylują zaledwie na poziomie 10,00-12,00 zł za 6 kilogramowy karton, czyli 1,66-2,00 zł za kilogram. Mówiąc natomiast o najwyższej jakości, rolnicy mogą oczekiwać cen rzędu 20,00-22,00 zł za 6 kilogramowy karton, co daje nam przedział 3,33-3,66 zł za kilogram.

Na koniec, pomidory gruntowe… W tym przypadku stawki w dużej mierze zależą od oferowanego kalibru. Producenci mogą oczekiwać bowiem cen w granicach 15,00-35,00 zł za 18 kilogramową skrzynkę. Najgrubsze owoce osiągają wyższy przedział cenowy, czyli 1,94 zł za kilogram. Natomiast za drobne pomidory z widocznymi wadami, przeznaczone głównie na przeciery, producenci uzyskają 0,83 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl