• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNorbert Kaczmarczyk odwołany ze stanowiska. Niejasności ciąg dalszy…

Norbert Kaczmarczyk odwołany ze stanowiska. Niejasności ciąg dalszy…

W mediach pojawiła się informacja o dymisji wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Norberta Kaczmarczyka. Niewyjaśnione pozostają jednak przyczyny owej decyzji. Zdaniem wielu jest ona spowodowana niecodziennym prezentem ślubnym w postaci ciągnika wartego 1,5 miliona złotych oraz nieprawidłowościami w kwestii ziemi rolnej. Sam N. Kaczmarczyk twierdzi, że wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem… Kto w tym wszystkim ma racje?

W niedalekiej przeszłości dość głośnym tematem stało się wesele wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Norberta Kaczmarczyka. Wszystko za sprawą niecodziennego prezentu ślubnego, czyli ciągnika marki John Deere o wartości 1,5 miliona złotych. Niedługo później na światło dzienne wypłynęły również nieprawidłowości w kwestii ziemi rolnej o łącznej powierzchni 141 hektarów, której poddzierżawcą jest brat N. Kaczmarczyka. Owe grunty zostały bowiem wydzierżawione od innego rolnika, który miał w planach zwrócić ją do KOWR. Tak się jednak nie stało… Ziemia trafiła w ręce brata wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi. Problem w tym, że nie został ogłoszony żaden przetarg a pozostali rolnicy nie mieli nawet możliwości się o nią ubiegać. Nie wspominając o kilkukrotnie niższym czynszu… A przecież grunty z KOWR miały wspierać zwykłych rolników…

Sprawę poruszył również lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Producent zwraca uwagę na to, że decyzja o dymisji nie wzięła się znikąd i musi mieć jakieś podłoże. Apeluje jednocześnie o wyjaśnienie wszelkich niejasności związanych z poddzierżawą ziem przez brata N. Kaczmarczyka. Lider zaznacza, że dopuszczono się złamania prawa, które ustalił PiS. Mówi ono o tym, że ziemia z KOWR może zostać wydzierżawiona tylko wtedy, gdy rolnik mieszka w tej samej gminie, gdzie znajdują się owe grunty. „Jak może być wiceministrem człowiek, który wie o tym, pozwala i najprawdopodobniej wpływa na to, że ziemia trafia do rolników, którzy mieszkają daleko od państwowej ziemi” – komentuje Kołodziejczak. Lider podkreśla również, że takie działania są niedopuszczalne, szczególnie w obliczu obecnego kryzysu.

Jak do wszystkiego odnosi się N. Kaczmarczyk? „Poddzierżawa ziemi przez mojego brata od dzierżawiącego z KOWR-u jest zgodna z prawem. Ponadto ani ja ani moja rodzina nie dzierżawimy ziemi z KOWR” – komentuje polityk. Zwraca również uwagę, że słowa Michała Kołodziejczaka, który jawnie porównuje opisywane niejasności do działań szajki są fałszywymi pomówieniami. W sprawie prezentu ślubnego N. Kaczmarczyk wskazał natomiast 25 sierpnia, że jego brat kilka dni przedtem legalnie kupił ciągnik. „Brat jako, że w jednym domu prowadzimy działalność rolniczą przekazał mi go w użytkowanie z okazji wesela. Teraz razem w gospodarstwie będziemy mogli z niego korzystać, a brat pozostaje jego właścicielem” – wskazuje wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Wszelkie niejasności pozostają nierozwiązane. Faktem jest jednak, że N. Kaczmarczyk trafił do dymisji. Wydarzenie jasno obrazuje, że musiało więc dojść do pewnych niedopuszczalnych działań z jego strony. Można również tłumaczyć to tym, że fala krytyki wobec polityka była idealną sposobnością dla rządu PiS, by poprawić swój wizerunek w oczach rolników i usunąć mężczyznę z obejmowanego stanowiska. Czas pokaże czy powstałe zawirowania wokół wspomnianych tematów zostaną wyjaśnione w zadowalający sposób…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

A Wy co o tym wszystkim sądzicie?

Źródło: Facebook Agrounia / Twitter Norbert Kaczmarczyk / wiadomosci.wp.pl


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl