yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNowe rozwiązania w ochronie warzyw pod osłonami

Nowe rozwiązania w ochronie warzyw pod osłonami

Liczba substancji aktywnych o działaniu grzybobójczym zarejestrowanych w uprawach pod osłonami nie jest długa, dlatego wprowadzanie zupełnie nowego produktu na rynek zawsze wiąże się z dużym zainteresowaniem producentów i doradców. W 2017 r. firma BASF zarejestrowała nowy fungicyd Vivando. O możliwościach stosowania tego produktu m.in. do zwalczania mączniaka prawdziwego w uprawie szklarniowej warzyw mówiono podczas konferencji „Ochrona upraw pod osłonami i szkółkarskich” zorganizowanej 16 lutego w Łodzi.

– Vivando to nasz nowy produkt, który w maju ub.r. uzyskał rejestrację do zwalczania mączniaka prawdziwego w uprawie szklarniowej pomidorów, ogórków, oberżyny, papryki, cukinii i melonów. Ze względu na stosunkowo łatwe uodparnianie się patogenu na zawartą w tym fungicydzie substancję aktywną – metrafenon – dopuszczalne są tylko dwa zabiegi w sezonie (od posadzenia roślin do likwidacji uprawy). W uprawie pomidorów, oberżyny i papryki zalecana dawka wynosi od 0,06 do 0,3 l/ha (na 200 do 1000 l wody). Odstęp między pierwszym i drugim zabiegiem powinien wynieść od 7 do 10 dni. W przypadku ogórka melona i cukinii różnica dotyczy jedynie dawki środka – zaleca się stosowanie od 0,04 do 0,2 l/ha – przekazywał podczas spotkania M. Chojecki.

Metrafenon to nowa substancja aktywna, która nie była wcześniej zarejestrowana w uprawach pod osłonami. Produkt bardzo szybko się przemieszcza zarówno na powierzchni jak i wewnątrz rośliny. Wykazuje wielokierunkowe działanie.

O wstępnych wnioskach ze stosowania fungicydu Vivando w minionym sezonie w kilku gospodarstwach szklarniowych produkujących pomidory i dwóch wyspecjalizowanych w uprawie ogórków mówił P. Słomiany. Specjalista podkreślał, że zaletą Vivando, na którą zwracali uwagę ogrodnicy jest możliwość stosować zarówno zapobiegawczo jak i interwencyjnego, co nie jest możliwe w przypadku środków siarkowych oraz brak plam na owocach po zastosowaniu preparatu. Ma to duże praktyczne znaczenie ponieważ nie wymaga dodatkowego nakładu pracy na oczyszczanie owoców – szczególnie kłopotliwe przy mechanicznym przygotowaniu warzyw do sprzedaży. Kolejną istotną cechą nowego produktu zdaniem P. Słomianego jest jego bezpieczeństwo dla entomofagów.

Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu miesięcznika “Szklarnie Tunele Osłony”.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl