• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościO kalafiorach i kapustach we Wróżenicach

O kalafiorach i kapustach we Wróżenicach

W niedzielne popołudnie (17 czerwca) plantatorzy warzyw z rejonu podkrakowskich Wróżenic spotkali się w gospodarstwie Anny i Michała Kwietniów, by przyjrzeć się i ocenić wyniki uprawy kilku wczesnych odmian kapusty i kalafiora oferowanych przez połączone firmy Enza Zaden i Takii. Produkcję tych kapustnych wspomagały nawozy i stymulatory Intermagu, zaś ochronę przed szkodnikami zapewniały preparaty Dow AgroScience.

Bernard Zioło (Enza) skomentował firmowe propozycje obejmujące dwie odmiany kalafiora i dwie kapusty głowiastej białej. Z tego pierwszego gatunku prelegent wskazał na osiągający właśnie termin zbiorów − Telergy F1 (70-75 dni wegetacji) – proponowany na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych,  do wiosennej uprawy w otwartym gruncie (do połowy czerwca). Ponadto ta kreacja doskonale sprawdza się w uprawie pod płaskimi osłonami. Mieszaniec ten toleruje trudne warunki uprawowe (intensywne nasłonecznienie, wysoka temperatura powietrza) zachowując białe i zwięzłe róże, dobrze okryte liśćmi. Nieco dłuższą wegetację ma Bielic F1 – jest to 85-90 dni. Jest propozycją dla producentów zaopatrujących rynek warzyw świeżych oraz przemysł. Ta odmiana jest bardziej od poprzedniej uniwersalna – także co do terminów sadzenia (od początku kwietnia do połowy lipca) oraz wymagań glebowych. Jej rośliny tworzą białe, ciężkie i zwarte róże.

Z asortymentu kapusty głowiastej białek zaprezentowano odmianę Sunta F1, którą polecano do wczesnych uprawy w tunelach foliowych, pod płaskimi osłonami i w otwartym gruncie. Okres wegetacji – 62 dni. W porównaniu z innymi wczesnymi odmianami w tym gatunku charakteryzuje się długim okresem zbioru – 7-10 dni. Jest tolerancyjna na warunki uprawowe, daje wyrównane, zwięzłe, żywo zielone główki o masie powyżej 2 kg. Kreacja doskonale nadaje się na surówki, ma słodki smak.

O około tydzień (okres wegetacji 65-70 dni) późniejsza jest TCA-520 F1. Przeznacza się ją do uprawy pod płaskimi osłonami i w otwartym gruncie. Odznacza się mocnym wigorem i odpornością główek na pękanie.

Wysiłki hodowców, by stworzyć odmiany najlepiej spełniające oczekiwania plantatorów wspomagają preparaty stymulujące wzrost i rozwój roślin oraz pozwalające szybko wyrównać pojawiające się w trakcie uprawy niedobory substancji odżywczych poprzez nawożenie dolistne. Jan Wcisło (Intermag) zwracał przybyłym producentom warzyw uwagę na możliwości tkwiące w rodzinie preparatów mikrobiologicznych Bactim. Te kompozycje mikroorganizmów wspierają wzrost i rozwój roślin poprzez poprawianie właściwości fizycznych i chemicznych gleby, ułatwianie pobierania trudno dostępnych składników pokarmowych (np. fosfor), wspierają mikoryzę, pozwalają też ograniczyć użycie pestycydów – na przykład ograniczając populacje nicieni.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kiedy jednak sytuacja wymaga sięgnięcia po środki ochrony roślin potrzebne wsparcie można znaleźć w ofercie Dow AgroScience. Tomasz Motyka wyróżnił w firmowym zestawie insektycyd Closer TM przeznaczony do zwalczania mszycy kapuścianej. To nowość na rynku – substancja czynna ISOKLASTTM z nowej grupy chemicznej sulfoksyminów. Na mszyce działa w ciągu kilku minut, w roślinie przemieszcza się translaminarnie i systemicznie. Aktywność owadobójczą zachowuje około 14 dni, może być wykorzystywany w programach integrowanej produkcji.

Tekst i fot. Piotr Grel


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl