O kalafiorach i kapustach we Wróżenicach

W niedzielne popołudnie (17 czerwca) plantatorzy warzyw z rejonu podkrakowskich Wróżenic spotkali się w gospodarstwie Anny i Michała Kwietniów, by przyjrzeć się i ocenić wyniki uprawy kilku wczesnych odmian kapusty i kalafiora oferowanych przez połączone firmy Enza Zaden i Takii. Produkcję tych kapustnych wspomagały nawozy i stymulatory Intermagu, zaś ochronę przed szkodnikami zapewniały preparaty Dow AgroScience.

Bernard Zioło (Enza) skomentował firmowe propozycje obejmujące dwie odmiany kalafiora i dwie kapusty głowiastej białej. Z tego pierwszego gatunku prelegent wskazał na osiągający właśnie termin zbiorów − Telergy F1 (70-75 dni wegetacji) – proponowany na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych,  do wiosennej uprawy w otwartym gruncie (do połowy czerwca). Ponadto ta kreacja doskonale sprawdza się w uprawie pod płaskimi osłonami. Mieszaniec ten toleruje trudne warunki uprawowe (intensywne nasłonecznienie, wysoka temperatura powietrza) zachowując białe i zwięzłe róże, dobrze okryte liśćmi. Nieco dłuższą wegetację ma Bielic F1 – jest to 85-90 dni. Jest propozycją dla producentów zaopatrujących rynek warzyw świeżych oraz przemysł. Ta odmiana jest bardziej od poprzedniej uniwersalna – także co do terminów sadzenia (od początku kwietnia do połowy lipca) oraz wymagań glebowych. Jej rośliny tworzą białe, ciężkie i zwarte róże.

Z asortymentu kapusty głowiastej białek zaprezentowano odmianę Sunta F1, którą polecano do wczesnych uprawy w tunelach foliowych, pod płaskimi osłonami i w otwartym gruncie. Okres wegetacji – 62 dni. W porównaniu z innymi wczesnymi odmianami w tym gatunku charakteryzuje się długim okresem zbioru – 7-10 dni. Jest tolerancyjna na warunki uprawowe, daje wyrównane, zwięzłe, żywo zielone główki o masie powyżej 2 kg. Kreacja doskonale nadaje się na surówki, ma słodki smak.

O około tydzień (okres wegetacji 65-70 dni) późniejsza jest TCA-520 F1. Przeznacza się ją do uprawy pod płaskimi osłonami i w otwartym gruncie. Odznacza się mocnym wigorem i odpornością główek na pękanie.

Wysiłki hodowców, by stworzyć odmiany najlepiej spełniające oczekiwania plantatorów wspomagają preparaty stymulujące wzrost i rozwój roślin oraz pozwalające szybko wyrównać pojawiające się w trakcie uprawy niedobory substancji odżywczych poprzez nawożenie dolistne. Jan Wcisło (Intermag) zwracał przybyłym producentom warzyw uwagę na możliwości tkwiące w rodzinie preparatów mikrobiologicznych Bactim. Te kompozycje mikroorganizmów wspierają wzrost i rozwój roślin poprzez poprawianie właściwości fizycznych i chemicznych gleby, ułatwianie pobierania trudno dostępnych składników pokarmowych (np. fosfor), wspierają mikoryzę, pozwalają też ograniczyć użycie pestycydów – na przykład ograniczając populacje nicieni.

Kiedy jednak sytuacja wymaga sięgnięcia po środki ochrony roślin potrzebne wsparcie można znaleźć w ofercie Dow AgroScience. Tomasz Motyka wyróżnił w firmowym zestawie insektycyd Closer TM przeznaczony do zwalczania mszycy kapuścianej. To nowość na rynku – substancja czynna ISOKLASTTM z nowej grupy chemicznej sulfoksyminów. Na mszyce działa w ciągu kilku minut, w roślinie przemieszcza się translaminarnie i systemicznie. Aktywność owadobójczą zachowuje około 14 dni, może być wykorzystywany w programach integrowanej produkcji.

Tekst i fot. Piotr Grel

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności