yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościOd 20 lat są ekspertami od rozsad

Od 20 lat są ekspertami od rozsad

Profesjonalną produkcję materiału nasadzeniowgo warzyw rozpoczęli w 1997 roku i od tego czasu rozbudowali swoje rozsadowe imperium do 11 ha nowoczesnych obiektów szklarniowych – założyciele Grupy Producentów Rozsad Krasoń, bo o nich mowa obchodzili w tym roku porcelanowy jubileusz działalności firmy. Z tej okazji 10 czerwca zaproszono klientów grupy oraz współpracujące firmy do zakładu produkcyjnego w Świętej k. Złotowa na Dni Otwarte pod hasłem Rozsada bez tajemnic.


Zainteresowanie tajnikami profesjonalnej produkcji rozsady jest w naszym kraju duże co znalazło odzwierciedlenie we frekwencji spotkania w Świętej. Grzegorz Krasoń – właściciel firmy wraz z zespołem przygotowali dla odwiedzających prezentację technologii produkcji rozsad, zaplanowano również panel wykładowy i ekspozycję firm partnerskich.

Zobacz także galerię zdjęć

Dni Otwarte stanowiły wyjątkową okazję do dokładnego przyjrzenia się całemu cyklowi produkcyjnemu oraz stosowanymi w zakładzie produkcyjnym w Świętej rozwiązaniami technicznymi. Produkcją rozsad w szklarniach pod Złotowem na co dzień kieruje Michał Krasoń – syn właściciela. Podczas Dni Otwartych oprowadzał on wraz z bratem Marcinem oraz innymi pracownikami firmy uczestników spotkania po obiekcie. Prezentowana była m.in. infrastruktura do przygotowywania i recyrkulacji pożywek, które w gospodarstwie sporządza się na bazie nawozów firmy Azelis, linia do mycia i dezynfekcji zwróconych tac, linia do napełniania tac podłożem oraz wysiewu, a także kostkarka do produkcji kostek torfowych o wymiarach 4 x 4 cm przeznaczonych do rozsady selera i sałaty. Umożliwiono również obejrzenie szklarni, w których prowadzona jest produkcja rozsad. Uczestników spotkania szczególnie interesowało profesjonalne wyposażenie obiektu np. maszyna do przycinania rozsady, systemy nawadniania (zalewowy i ramiona zraszające wyposażone w dozownik Dosatron i dysze z możliwością regulacji wielkości kropli) oraz system transportu tac wewnątrz obiektu. Kolejnym przystankiem dla odwiedzających zakład był hartownik, na który rośliny wystawia się na tydzień przed dostawą, a także kotłownia wyposażona w dwa kotły o łącznej mocy 10 MW. Roczne zużycie miału w obiekcie w Świętej wynosi od 2 do 2,5 tys. ton.

Prezentacja obiektu

Podczas sesji wykładowej prowadzonej przez zaproszonych ekspertów dr Renata Nestorowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu mówiła o zasadach promocji warzyw i owoców. Prelegentka demonstrowała na licznych przykładach jak unikać błędów w komunikacji z klientami i organizować skuteczne promocje. Temat nawadniania w uprawie warzyw przybliżyli Rafał Majerowicz z firmy Tanake oraz Ryszard Łukowicz reprezentujący firmę Adviser. Obydwie te firmy wyposażały szklarnie w Świętej w rozwiązania z zakresu nawadniania i dozowania nawozów. Spore audytorium zgromadził wykład dr hab. Tomasza Kleibera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dotyczący podstaw nawożenia warzyw kapustnych. Nie zabrakło również porcji wiedzy dla producentów ekologicznych. Dr inż. Beata Studzińska mówiła o zaleceniach dotyczących ekologicznej uprawy warzyw.

W Dniach Otwartych Grupy Producentów Krasoń licznie uczestniczyły firmy partnerskie, które miały na terenie zakładu w Świętej swoje ekspozycje i punkty konsultacyjne. Były wśród nich firmy nasienne, nawozowe, producenci podłoży oraz dostawcy systemów nawadniających i techniki szklarniowej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Gratulujemy Grupie Producentów Krasoń doskonale przygotowanego Jubileuszu a wszystkim członkom jej zespołu życzymy sukcesów na dalsze lata działalności.

Pokaz cięcia rozsady selera

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Czerwińska-Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl