yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościOd kiedy można składać wnioski o dopłaty do nawozów?

Od kiedy można składać wnioski o dopłaty do nawozów?

Wiemy już, że KE wydała zgodę na dopłaty do nawozów. Niemniej, pozostaje jeszcze kwestia złożenia wniosków. Przypominamy, ile będą wynosić stawki, a także z czym trzeba liczyć się w kwestii omawianych dopłat.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 836 mln euro (3,9 mld zł) na wsparcie sektora rolnego w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram kryzysowych dotyczących pomocy państwa, przyjętych przez Komisję w dniu 23 marca 2022 – czytamy w komunikacie KE.

Od kiedy możemy składać wnioski o dopłaty do nawozów?

Jak informuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk na dzisiejszej konferencji prasowej w Załężu Dużym, wnioski będzie można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od poniedziałku 25 kwietnia do poniedziałku 16 maja. Formularz będzie dostępny na stronie internetowej Agencji.

Na ile możemy liczyć?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Pomoc dotyczy nawozów zakupionych od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Stawka pomocy ma wynosić do 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączenie łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych lub do 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

Dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha.

Jak będzie wyliczana kwota dopłat?

Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego i wapna nawozowego zawierającego magnez) i różnicy ceny wynikającej z faktur zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 w porównaniu do ceny z faktur z okresu 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r.

Co należy spełnić, aby otrzymać dopłaty?

Do wniosku producent rolny będzie zobowiązany dołączyć faktury lub ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujące zakup nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. oraz w okresie od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r., o ile wysokość pomocy będzie wyliczana na podstawie różnicy cen z faktur producenta rolnego.

Co, gdy nie posiadamy starych faktur?

Ministerstwo rolnictwa przewidziało również sytuację, że rolnik może nie mieć starych faktur, więc przyjęło alternatywne rozwiązanie. W Biuletynie Informacji Publicznej ukaże się oficjalna informacja o średnich cenach nawozów. Na tej podstawie rolnikom bez faktur będą wyliczane dopłaty.

Co, gdy zapotrzebowanie przewyższy założony budżet?

Rząd przewidział 3,9 mld zł na dopłaty do nawozów. Jeśli ze złożonych wniosków będzie wynikać, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza łącznie tę kwotę, wysokość pomocy będzie obliczana z uwzględnieniem współczynnika korygującego.

Rząd wyliczył, że ok. 7,9 mln ha upraw i 2,8 mln ha łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych znajduje się w gospodarstwach o powierzchni do 50 ha. Natomiast 12 405 producentów rolnych wnioskujących o płatności bezpośrednie posiada gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 50 ha.

Źródło: IR w Opolu / gov.pl

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl