• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOgórki z importu… Ich ilość okazała się zdecydowanie wyższa

Ogórki z importu… Ich ilość okazała się zdecydowanie wyższa

Obecność zagranicznego konkurenta w dość znaczącym stopniu wpływa na wynagrodzenie uzyskiwane przez krajowych producentów. Zwiększona podaż uniemożliwia bowiem uzyskanie lepszych cen, co aktualnie jest bardzo istotną kwestią. Jak się okazuje, import ogórków w 2022 roku zwiększył się w poszczególnych miesiącach ponad dwukrotnie…

Sezon 2022 roku okazał się wyjątkowo niesprzyjający dla producentów. Koszty produkcji wzrosły do rekordowego poziomu, natomiast dostępność surowców niejednokrotnie została zachwiana. Taki stan rzeczy stwarzał konieczność uzyskania wyższego wynagrodzenia przy sprzedaży, aby uniknąć strat. Kwestia ta pozostawiała jednak w omawianym sezonie wiele do życzenia… W dużej mierze wynikało to oczywiście z importu, którego obecność ograniczała możliwości krajowych producentów.

W tym wszystkim szczególną uwagę należy zwrócić na miesiące letnie, w których występowały częste wahania cenowe. Wszyscy niewątpliwie pamiętamy okres, w którym popyt na rynku okazał się niewystarczający, natomiast stawki spadły do zatrważająco niskiego poziomu. Sami producenci musieli poświęcić dodatkowy czas na handel, jednak i to nie dawało im gwarancji udanej sprzedaży.

Warto zaznaczyć, że w sezonie 2022 warunki pogodowe nie były sprzyjające, przez co uprawy okazywały się mniej wydajne i były narażone na większą ilość zagrożeń. Zdarzało się, że producenci ponosili niemałe straty z tego powodu. Niższa podaż na krajowym rynku mogłaby tłumaczyć zwiększoną obecność zagranicznych ogórków, niemniej… Ilość importu okazała się ponad dwukrotnie wyższa w niemal każdym miesiącu okresu letniego.

Oczywistym jest, że braki należy uzupełnić, jednak nie raz przyczyniło się to do strat po stronie krajowych producentów. W momencie, w którym uzyskiwali oni wysoką wydajność, rynek zapełniony był już przez produkt z zagranicy, przez co popyt okazywał się niewystarczający. To z kolei znajdywało odzwierciedlenie w cenach….

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Poniższy wykres przedstawia ilość importowanych ogórków do Polski z krajów Unii Europejskiej. Podane wartości są wyrażone w tonach i tyczą się pierwszych dziewięciu miesięcy. Na ten moment Eurostat nie przedstawił dalszych statystyk.

Import ogórków z krajów Unii Europejskiej


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl