Ogórki z importu w coraz większej ilości… [04.11.2022]

Wśród ofert na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach, wraz ze zmniejszającą się podażą ogórków krajowych, wzrasta udział produktów z importu. Aktualnie mowa o kilku różnych krajach pochodzenia, spośród których szczególnie niepokojące okazuje się warzywo z Rosji…

Krajowy ogórek szklarniowy występuje na rynku w zdecydowanie niższej ilości. Co za tym idzie, ceny uzyskiwane przez producentów przedstawiają się na nieco wyższym poziomie. Aktualnie w przypadku ogórka pochodzącego z upraw doświetlanych stawki dochodzą do 10,00 zł za kilogram. Warto zauważyć, że jego jakość jest bardzo wysoka. Produkt posiada kwiatek, piękne wybarwienie i mówiąc wprost… Cieszy oczy. Mówiąc natomiast o ogórkach niedoświetlanych, które są z końca produkcji, realna cena mieści się w przedziale 6,00-7,00 zł za kilogram.

Wśród ofert możemy niestety napotkać szeroką gamę ogórków szklarniowych z zagranicy. Budzącym największe zaniepokojenie jest towar pochodzący z Rosji. Handel z owym krajem jest bowiem, uwzględniając aktualną sytuację, skrajnie nie na miejscu. Producenci właśnie ze względu agresji skierowanej w stronę Ukrainy są skazani na niespotykane dotąd utrudnienia w prowadzeniu upraw. Nie można również zapominać, że handel z Rosją to forma wsparcia tamtejszej gospodarki.

Tak czy inaczej… Import z owego kraju jest obecny na rynku. Co gorsza, towar prezentuje dość wysoką jakość a jego cena sprawia, że stanowi on znaczącą konkurencję dla polskiego warzywa. Stawki w tym przypadku oscylują na poziomie 6,00-7,00 zł za kilogram. Podaż zagranicznego konkurenta jest na ten moment zauważalna w dużym stopniu.

Na tym się jednak nie kończy. Krajowi producenci muszą liczyć się z obecnością ogórków z nieco bardziej egzotycznych kierunków. Spośród nich możemy wyróżnić Albanię. Tamtejszy produkt kosztuje aktualnie 4,00-5,00 zł za kilogram. Oprócz niego na rynku możemy również napotkać import z Hiszpanii w cenie 6,00-7,00 zł za kilogram.

W ramach porównania, sytuacja ogórków gruntowych przedstawia się zupełnie inaczej. Towar na rynku w Broniszach jest rzadkością, niemniej… Nie spotkamy tutaj zagranicznych zamienników. Podaż opiera się na produkcie pochodzącym z polskich szklarni, natomiast jego cena oscyluje w granicach 10,00-11,00 zł za kilogram.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności