• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOgromne spadki liczby gospodarstw w Hiszpanii

Ogromne spadki liczby gospodarstw w Hiszpanii

Hiszpańskie media donoszą jak ogromny wpływ ma aktualna sytuacja na sektor rolnictwa. Nieustanne podwyżki, przeciwności czy problemy z uzyskaniem koniecznych przy produkcji surowców, zmuszają coraz większą liczbę gospodarzy do porzucenia dotychczasowego zajęcia. Jak to wygląda w liczbach?

Według statystyk hiszpańskiego odpowiednika ZUS-u, jeszcze nie tak dawno temu – w lutym, zarejestrowanych firm w sektorze rolniczym, hodowlanym i rybnym było 99503. Niestety, aktualnie ta liczba nie prezentuje się tak dobrze. Marzec okazał się katastrofalnym miesiącem dla tamtejszych producentów. Liczba firm zmalała aż o 7556 do poziomu 91947.

Przykre jest widzieć, że cierpiący już od długiego czasu sektor rolnictwa jest równocześnie jednym z sektorów, które zostały najbardziej dotknięte kolejną tragedią, którą jest wojna na Ukrainie. Obserwując poprzednie lata, pomijając pandemię, również widzimy spadki, jednak nie są one aż tak drastyczne jak w obecnych warunkach. Przykładowo w 2019, z miesiąca na miesiąc, liczba utraconych gospodarstw opiewała na 2269, natomiast w 2018 już tylko na 1778.

Czym jest to spowodowane? Tutaj za wiele mówić nie trzeba. Każdy producent, niezależnie od kraju, dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, jak aktualnie kształtują się koszty produkcji. Niemniej, hiszpańscy producenci zmagali się dodatkowo z utrudnieniami w transporcie a często nawet z jego brakiem. Mowa tu o trwającym niemal 20 dni strajku przewoźników, który uniemożliwiał obrót świeżymi produktami zarówno w kraju jak i poza nim.

Poza tym, problemy Hiszpanów nie różnią się znacząco od naszych. Ceny wszelkich surowców a także ich dostępność pozostawiają wiele do życzenia. Do tego dochodzi walka z suszą, która zagroziła niektórym uprawom. Co więcej, dostępność siły roboczej w Hiszpanii stanowi niemały problem. Przepływy migracyjne znacząco się zmniejszyły. Już w 2020 roku saldo migracji cudzoziemców spadło o 49% a w pierwszej połowie 2021 roku było praktycznie zerowe. Możemy tylko się domyślać jak dramatyczna sytuacja ma miejsce aktualnie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Czy Hiszpanie mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu? Rząd zatwierdził pakiet pomocy w wysokości 430 mln euro na wsparcie sektora a w tym – 193,47 mln euro dla sektora rolnego i hodowlanego. Reszta z wymienionej kwoty zostanie przeznaczona dla producentów mleka a także na rybołówstwo i akwakulturę. Co więcej, rolnicy zyskają na obniżce cen paliw. Mogą liczyć na 20 centów mniej na każdym litrze do 30 czerwca. Według rządu pozwoli im to zaoszczędzić 78 mln a w przypadku rybołówstwa będzie to oszczędność rzędu 16 mln.

Źródło: vozpopuli.com


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl