Ogromne spadki liczby gospodarstw w Hiszpanii

Uprawa papryki w hiszpańskich obiekatch
fot. aw

Hiszpańskie media donoszą jak ogromny wpływ ma aktualna sytuacja na sektor rolnictwa. Nieustanne podwyżki, przeciwności czy problemy z uzyskaniem koniecznych przy produkcji surowców, zmuszają coraz większą liczbę gospodarzy do porzucenia dotychczasowego zajęcia. Jak to wygląda w liczbach?

Według statystyk hiszpańskiego odpowiednika ZUS-u, jeszcze nie tak dawno temu – w lutym, zarejestrowanych firm w sektorze rolniczym, hodowlanym i rybnym było 99503. Niestety, aktualnie ta liczba nie prezentuje się tak dobrze. Marzec okazał się katastrofalnym miesiącem dla tamtejszych producentów. Liczba firm zmalała aż o 7556 do poziomu 91947.

Przykre jest widzieć, że cierpiący już od długiego czasu sektor rolnictwa jest równocześnie jednym z sektorów, które zostały najbardziej dotknięte kolejną tragedią, którą jest wojna na Ukrainie. Obserwując poprzednie lata, pomijając pandemię, również widzimy spadki, jednak nie są one aż tak drastyczne jak w obecnych warunkach. Przykładowo w 2019, z miesiąca na miesiąc, liczba utraconych gospodarstw opiewała na 2269, natomiast w 2018 już tylko na 1778.

Czym jest to spowodowane? Tutaj za wiele mówić nie trzeba. Każdy producent, niezależnie od kraju, dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, jak aktualnie kształtują się koszty produkcji. Niemniej, hiszpańscy producenci zmagali się dodatkowo z utrudnieniami w transporcie a często nawet z jego brakiem. Mowa tu o trwającym niemal 20 dni strajku przewoźników, który uniemożliwiał obrót świeżymi produktami zarówno w kraju jak i poza nim.

Poza tym, problemy Hiszpanów nie różnią się znacząco od naszych. Ceny wszelkich surowców a także ich dostępność pozostawiają wiele do życzenia. Do tego dochodzi walka z suszą, która zagroziła niektórym uprawom. Co więcej, dostępność siły roboczej w Hiszpanii stanowi niemały problem. Przepływy migracyjne znacząco się zmniejszyły. Już w 2020 roku saldo migracji cudzoziemców spadło o 49% a w pierwszej połowie 2021 roku było praktycznie zerowe. Możemy tylko się domyślać jak dramatyczna sytuacja ma miejsce aktualnie.

Czy Hiszpanie mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu? Rząd zatwierdził pakiet pomocy w wysokości 430 mln euro na wsparcie sektora a w tym – 193,47 mln euro dla sektora rolnego i hodowlanego. Reszta z wymienionej kwoty zostanie przeznaczona dla producentów mleka a także na rybołówstwo i akwakulturę. Co więcej, rolnicy zyskają na obniżce cen paliw. Mogą liczyć na 20 centów mniej na każdym litrze do 30 czerwca. Według rządu pozwoli im to zaoszczędzić 78 mln a w przypadku rybołówstwa będzie to oszczędność rzędu 16 mln.

Źródło: vozpopuli.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności