yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościOgromny wzrost kosztów produkcji warzyw ciepłolubnych. Czy jest możliwa pomoc?

Ogromny wzrost kosztów produkcji warzyw ciepłolubnych. Czy jest możliwa pomoc?

Producenci zajmujący się uprawą warzyw ciepłolubnych odczuwają aktualną sytuację szczególnie dotkliwe. Koszty wzrosły na każdej płaszczyźnie, a do tego trzeba wziąć pod uwagę szereg innych, również bardzo istotnych kwestii, z którymi musimy sobie poradzić. Niemniej, przyszłość stoi pod wielkim znakiem zapytania, a sytuacja wymaga jak najszybszej interwencji.

Poszkodowani producenci niejednokrotnie nakreślali, że dalsza produkcja będzie nie lada wyzwaniem, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie. W sprawie interweniowała również Wielkopolska Izba Rolnicza już w kwietniu, niemniej, niestety nie wywarło to wpływu na otaczające nas warunki. Problemy jednak same nie znikną, więc trzeba zadbać, by prośby rolników wreszcie zostały wysłuchane. W tej sprawie ponownie pomocna okazała się Wielkopolska Izba Rolnicza, która przedstawiła zarys sytuacji i zainterweniowała o pomoc w piśmie do Henryka Kowalczyka. Czego ono dotyczy?

WIR wskazuje, iż bezprecedensowa agresja Rosji na Ukrainę zmieniła dotychczasowy porządek świata. Zmieniła go na tyle, że uczestnicy rynków rolnych bardzo mocno odczuli konsekwencje tych zdarzeń w ostatnich miesiącach. Sytuacja na rynkach rolnych staje się coraz trudniejsza i dotyka ona praktycznie wszystkich segmentów rynkowych oraz producentów. W ostatnich miesiącach mamy do czynienia ze skokowym wzrostem kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych, który w zależności od kierunku produkcji sięga od 30 do 60%. Jeszcze większy wzrost kosztów produkcji obserwowany jest w przypadku warzyw ciepłolubnych, który sięga nawet 80%!

W szczególności chodzi o uprawy szklarniowe – gdyż rośliny trzeba dogrzać i doświetlić, a aktualne koszty energii są przeogromne. Z informacji zebranych od wielkopolskich producentów warzyw spod osłon, ceny miału, który zazwyczaj służy do ogrzewania tuneli i szklarni, wzrosły z poziomu ok. 400 zł/t w ubiegłym roku do nawet 3.000 zł/t. obecnie. Dodatkowo pojawiają się ogromne problemy z dostępnością tego opału.

Dochodzą do tego problemy związane z dostępnością siły roboczej, a należy pamiętać, że produkcja owoców i warzyw jest bardzo pracochłonna. Z rynku spożywczego wypada wiele małych, niezależnych sklepów spożywczych czy warzywniczych, które tradycyjnie stanowiły miejsca zbytu dla mniejszych gospodarstw rolnych. Coraz częściej te miejsca zajmują sieci detaliczne, które wywierają ogromną presję cenową na rolników. Ta sytuacja doprowadzi nie tylko do ograniczenia produkcji, ale także do podważenia jej sensowności oraz zastąpienia krajowej produkcji importem warzyw.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Polska jest czołowym unijnym producentem warzyw, zaraz po Hiszpanii i Włoszech. Należy pamiętać, że produkty polskiego warzywnictwa, czy też przetwórstwa warzywnego, cieszą się ogromnym uznaniem konsumentów – zarówno krajowych jak i zagranicznych. Są one odpowiednikiem zdrowej, smacznej i co najważniejsze – bezpiecznej żywności.

Zawirowania na rynku energii oraz problemy z zakupem węgla mogą prowadzić do zamknięcia niektórych szklarni. Sektor ten został dotknięty bezpośrednio sytuacją związaną z agresją Rosji na Ukrainę. Zdaniem samorządu rolniczego zabezpieczenie dostaw węgla dla producentów żywności powinno być dla naszego kraju priorytetem.

Wielkopolska Izba Rolnicza jako samorząd rolniczy dbający o dobro rolników uważa, iż należy wprowadzić mechanizm wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych. Pomoc ta mogłaby być realizowana z wykorzystaniem środków finansowych przewidzianych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2022/467 z dnia 23 marca 2022 r. przewidującym nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów w sektorach rolnych (Dz. Urz. UE L 96 z 24.3.2022 r. str. 4) – tak jak miało to miejsce w przypadku pomocy dla producentów jabłek oraz świń. Udostępnione przez Komisję Europejską środki finansowe mogą być przyznane w sektorach, które w konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dotknięte zostały zakłóceniami na rynku spowodowanymi zwiększonymi kosztami produkcji lub ograniczeniami w handlu. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z ww. rozporządzenia Komisji Europejskiej wsparcie może być kierowane do rolników, którzy angażują się w co najmniej jedno z następujących działań: gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarka składnikami odżywczymi, efektywne wykorzystywanie zasobów oraz metody produkcji przyjazne dla środowiska i klimatu, dlatego uważamy, iż uruchomienie takiego wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych jest jak najbardziej uzasadnione – podsumowuje Izba.

Nie sposób się nie zgodzić. Pytanie, czy takiego samego zdania będzie H. Kowalczyk…

Źródło: WIR

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl