yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościOlej napędowy ponownie drożeje. Stawki przekraczają 8,00 złotych…

Olej napędowy ponownie drożeje. Stawki przekraczają 8,00 złotych…

Wraz z nadejściem października ceny oleju napędowego, zarówno w hurcie jak i na stacjach paliw, zaczęły drastycznie rosnąć. Aktualnie w wielu lokalizacjach Polski stawki przedstawiają się na poziomie powyżej 8,00 złotych za litr…

Temat cen widocznych na stacjach w ostatnich tygodniach nieco przycichł. Stawki co prawda wciąż kształtowały się na bardzo wysokim poziomie, jednak nie były zauważalne duże wahania. Sytuacja uległa niemałym zmianom w pierwszych dniach października. W cenniku PKN Orlen koszt oleju napędowego zaczął bowiem rosnąć. Sytuacja z dnia na dzień stawała się coraz gorsza… Aktualnie, 12 października, ceny surowca w hurcie przedstawiają się na poziomie 7,55 złotych za litr. Warto jednak zaznaczyć, że w dniach poprzedzających stawki oscylowały na pułapie 7,67 złotych za litr.

Momentalnie znalazło to odzwierciedlenie w cenach widocznych na dystrybutorach. Wielu producentów informowało nas, że już pod koniec poprzedniego tygodnia stawki w dużej części Polski przekroczyły granicę 8,00 złotych za litr. Na tym jednak nie koniec… Wraz z biegiem czasu ceny stawały się coraz wyższe. Widok stawek rzędu 8,30 czy 8,40 złotych za litr nie stanowił rzadkości. Według danych udostępnionych przez serwis e-petrol.pl, średnia cena oleju napędowego na dzień 12 października wynosi 8,01 złotych za litr.

Taki poziom cen ponownie wzbudził dyskusję na temat ich zasadności. Notowania ropy są bowiem zdecydowanie niższe aniżeli w ubiegłych miesiącach, gdy również zmagaliśmy się z rekordowo drogim paliwem. Faktem jest jednak, że na rynku zauważalny jest wzrost. W tym wszystkim należy także uwzględnić niezwykle słabą złotówkę. Na ten moment jeden dolar kosztuje 5,00 złotych, natomiast jedno euro 4,85 złotych.

Warto podkreślić, że jesień wiążę się w rolnictwie z wieloma pracami polowymi, co jest równoznaczne z wysokim zapotrzebowaniem na olej napędowy. Zdecydowana większość producentów zwraca uwagę, że kolejne wydatki przy aktualnych kosztach produkcji są nieakceptowalne. Niestety, biorąc pod uwagę bieżące notowania, możemy podejrzewać, że niekorzystna sytuacja na rynku paliw w najbliższym czasie się utrzyma…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl